Trwa ładowanie...
d2m0rnd

Nowy Ford GT z szybą wykonaną z Gorilla Glass

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy Ford GT z szybą wykonaną z Gorilla Glass
(Materiały prasowe)
d2m0rnd

Motoryzacja to jedna z największych gałęzi przemysłu. Innowacje w motoryzacji często znajdują zastosowanie w innych dziedzinach. Ale bywa i na odwrót: to w samochodach pojawiają się wynalazki, które nie powstały z myślą o nich.

Wszystko zaczęło się od dotykowych wyświetlaczy, które zaczęły znajdować zastosowanie w samochodach, a pierwotnie powstały jako rozwiązanie dla smartfonów i tabletów. Potem w autach pojawiły się systemy operacyjne, wzorowane lub wprost przeniesione z tych, którymi posługujemy się na co dzień, używając urządzeń mobilnych.

Wreszcie czas na kolejne kroki. Supersamochód Forda - model GT - będzie miał przednią szybę wytworzoną z Gorilla Glass. Ten rodzaj szkła jako pierwszy użył koncern Apple w swoim iPhonie, potem iPadzie. Dziś używają go także inni.

d2m0rnd

W Fordzie GT z Gorilla Glass wykonana będzie zarówno przednia szyba, jak i ta, która osłania silnik (by był widoczny). To szkło jest znacznie lżejsze od tradycyjnego i niemal całkowicie odporne na zarysowania i odbarwienia, a równie funkcjonalne. Oczywiście także znacznie droższe, ale to bez znaczenia w przypadku tego akurat samochodu.

W Fordzie GT zastosowana zostanie szyba podwójna, z plastycznym materiałem w środku, czyli taka sama, jak w przypadku normalnych szyb przednich w motoryzacji. Dzięki Gorilla Glass będzie ona jednak znacznie lżejsza. Konstruktorzy oceniają, że nawet o jedną trzecią. Na dodatek cieńsza i wytrzymalsza.

Czekamy na kolejne smartfonowe wynalazki w autach. Może czytnik linii papilarnych, jak w iPhonie 6? Albo odblokowywanie auta wzorem, jak w Androidzie? Czas pokaże.

Źródło: Ford, MAK

d2m0rnd

Podziel się opinią

Share

d2m0rnd

d2m0rnd