Trwa ładowanie...
wiadomości
18-03-2008 11:20

Nowoczesny radar na drogowych piratów

Nowoczesny radar na drogowych piratów
d1u6y09
d1u6y09
fot. Maria Gąsecka
Źródło: fot. Maria Gąsecka

Policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie testują najnowsze urządzenie do walki z drogowymi piratami. To laserowy radar Ultralyte lti 20-20. Można go używać we mgle i przez szybę, jest odporny na upadek i działanie warunków atmosferycznych. Przy jego pomocy można zmierzyć prędkość jadących, nawet poruszających się jeden za drugim, pojazdów z odległości 1 kilometra.

Od niespełna tygodnia policjanci wykorzystują laserowy radar podczas codziennej służby na drogach regionu. Pracują na nim funkcjonariusze z 70 krajów, w tym na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak mówią funkcjonariusze z drogówki, ten sprzęt ma same zalety. Ultralyte 20-20 działa w oparciu o laser, a nie fale radiowe, jak tradycyjne urządzenia używane do mierzenia prędkości kierowców zwane potocznie "suszarkami". Bardzo krótki czas wykonanego pomiaru – 0,3 sekundy – sprawia, że wszystkie antyradary stają się bezużyteczne. Nowoczesny radar działa na baterie, można się nim posługiwać będąc daleko od radiowozu. Pracuje w trudnych warunkach atmosferycznych, przez szybę, jest odporny na upadek. Przy pomocy tego urządzenia można mierzyć prędkość samochodu nawet z odległości 1 km, w ruchu, z pobocza drogi, z mostu, z wnętrza radiowozu.

d1u6y09

Niewątpliwie dużą zaletą radaru jest dokładność oraz to, że można nim zmierzyć odległość (do samochodu, do drzewa, itp.) dlatego może być wykorzystany np. podczas wypadku.

Ultralyte 20-20 waży niewiele ponad 1,5 kg, mierzy prędkość samochodów jadących nawet do 360 km, z dokładnością do 2 km. Może pracować w temperaturze od -30 ºC do + 60ºC.

Policjanci będą testować urządzenie do końca marca br.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj