Nowe zabawki drogówki
Niebawem na drogach będzie można zobaczyć policjantów na nowych motocyklach. Będą to Hondy CBF 1000A. Do funkcjonariuszy ruchu drogowego w całym kraju trafi 368 tych ekonomicznych i szybkich maszyn. Właśnie odebrano pierwszych 31 egzemplarzy.
Osiągi Hondy CBF 1000A prezentują się imponująco. Motocykl wyposażony jest w silnik o pojemności jednego litra o mocy 98 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna, jaką może osiągnąć ta maszyna to 230 km/h. Do setki rozpędza się w zaledwie 3,7 sekundy. CBF-ka waży 195 kilogramów - jest to średnia waga, jeśli chodzi o motocykl. Specjaliści mówią o tej maszynie, że jest uniwersalna i sprawdza się w wielu sytuacjach, ale dzięki mocnemu i elastycznemu silnikowi nie odstaje od motocykli typowo sportowych.
W skład wyposażenia każdego motocyklu wchodzą także dwa komplety kombinezonów. Warto wspomnieć, że poruszający się na nich policjanci będą mogli swobodnie się ze sobą komunikować, a to dzięki nowoczesnemu zintegrowanemu systemowi łączności "podkaskowej", która umożliwia jednoczesną komunikację kilku policyjnym motocyklistom.
Motocykle trafią do policjantów w całym kraju - do funkcjonariuszy ruchu drogowego, ale i instruktorów z CSP w Legionowie, szkolących policyjnych motocyklistów. Zgodnie z harmonogramem odbiór wszystkich maszyn ma się zakończyć do 15 grudnia.
Zakup nowych motocykli jest częścią realizowanego przez Komendę Główną Policji projektu indywidualnego pn. "Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju". Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.
Zakup motocykli jest jednym z czterech zadań wchodzących w skład projektu. W wyniku realizacji kolejnych umów z wykonawcami już niebawem do funkcjonariuszy trafią także nowe oznakowane radiowozy z wideorejestratorami, ambulanse pogotowia ruchu drogowego, tzw. APRD, oraz furgony profilaktyczno-edukacyjne.
Źródło: Policja.pl