Trwa ładowanie...

Nowe uprawnienia dla kierowców wchodzą w życie. Wystarczy prawo jazdy kat. B od 3 lat

Od 22 grudnia 2018 roku kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B będą mogli poruszać się nowym typem pojazdów. Prosta nowelizacja – nad którą pracowano ponad rok – zwiększy uprawnienia osób, które mają dokument od co najmniej 3 lat.

Share
Nowe uprawnienia dla kierowców wchodzą w życie. Wystarczy prawo jazdy kat. B od 3 latŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik
d38ja20

Choć sezon nie jest najlepszy na wyprowadzanie trójkołowca na ulice, kolejna wiosna może wyglądać na drogach zupełnie inaczej. Od 22 grudnia 2018 roku każdy kierowca posiadający prawo jazdy kat. B od 3 lat może legalnie kierować również motocyklem trójkołowym. Jak argumentowali twórcy nowelizacji, technika prowadzenia takiego pojazdu jest bardzo podobna do zwykłego samochodu, stąd też złagodzenie przepisów.

Przepisy są też ukłonem w stronę niepełnosprawnych, którzy są w stanie prowadzić pojazd trójkołowy, ale nie mogły tego robić zgodnie z prawem, bowiem wymagało to zaliczenia egzaminu na kat. A, czyli na tradycyjny motocykl. Wprowadzenie nowych przepisów było też możliwe dzięki ciepłemu przyjęciu przez kierowców zasad pozwalających na poruszanie się małym motocyklem o maksymalnej pojemności 125 cm3, które to obowiązują od 2015 roku. Nie tylko rozruszały one rynek jednośladów, ale i nie zwiększyły niebezpieczeństwa na drogach.

Trójkołowiec w Warszawie WP.PL
Trójkołowiec w Warszawie Źródło: WP.PL, fot: Michał Zieliński

W przeciwieństwie jednak do jednośladów, trójkołowce nie są ograniczone limitem pojemności czy mocy. W ofercie importerów w zdecydowanej większości można znaleźć trójkołowe skutery o pojemności 125 cm3, ale zauważyć też można np. 115-konną Yamahę Nikken czy równie mocnego Can-Am Spydera.

Szacunki wskazują, że w Polsce jest około 600 takich maszyn. Czy nowe przepisy znacząco zwiększą ich liczbę, przekonamy się już wiosną 2019 roku.

d38ja20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ja20
d38ja20
Więcej tematów