Trwa ładowanie...
ycipk-tsb73w

Nowe uprawnienia dla kierowców wchodzą w życie. Wystarczy prawo jazdy kat. B od 3 lat

Od 22 grudnia 2018 roku kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B będą mogli poruszać się nowym typem pojazdów. Prosta nowelizacja – nad którą pracowano ponad rok – zwiększy uprawnienia osób, które mają dokument od co najmniej 3 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kierowcy jeszcze przed świętami otrzymają nowe uprawnienia
Kierowcy jeszcze przed świętami otrzymają nowe uprawnienia (WP.PL, Fot: Tomasz Budzik)
ycipk-tsb73w

Choć sezon nie jest najlepszy na wyprowadzanie trójkołowca na ulice, kolejna wiosna może wyglądać na drogach zupełnie inaczej. Od 22 grudnia 2018 roku każdy kierowca posiadający prawo jazdy kat. B od 3 lat może legalnie kierować również motocyklem trójkołowym. Jak argumentowali twórcy nowelizacji, technika prowadzenia takiego pojazdu jest bardzo podobna do zwykłego samochodu, stąd też złagodzenie przepisów.

Przepisy są też ukłonem w stronę niepełnosprawnych, którzy są w stanie prowadzić pojazd trójkołowy, ale nie mogły tego robić zgodnie z prawem, bowiem wymagało to zaliczenia egzaminu na kat. A, czyli na tradycyjny motocykl. Wprowadzenie nowych przepisów było też możliwe dzięki ciepłemu przyjęciu przez kierowców zasad pozwalających na poruszanie się małym motocyklem o maksymalnej pojemności 125 cm3, które to obowiązują od 2015 roku. Nie tylko rozruszały one rynek jednośladów, ale i nie zwiększyły niebezpieczeństwa na drogach.

Trójkołowiec w Warszawie WP.PL
Podziel się
ycipk-tsb73w

W przeciwieństwie jednak do jednośladów, trójkołowce nie są ograniczone limitem pojemności czy mocy. W ofercie importerów w zdecydowanej większości można znaleźć trójkołowe skutery o pojemności 125 cm3, ale zauważyć też można np. 115-konną Yamahę Nikken czy równie mocnego Can-Am Spydera.

Szacunki wskazują, że w Polsce jest około 600 takich maszyn. Czy nowe przepisy znacząco zwiększą ich liczbę, przekonamy się już wiosną 2019 roku.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-tsb73w

ycipk-tsb73w
ycipk-tsb73w