Trwa ładowanie...
dnx6hn3
Nowe testy Euro NCAP już wdrożone, na pierwszy ogień poszły Toyota Prius i Suzuki Baleno

Nowe testy Euro NCAP już wdrożone, na pierwszy ogień poszły Toyota Prius i Suzuki Baleno

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dnx6hn3

Hybrydowe auto Toyoty jest pierwszym jakie przeszło przez nową serię testów zderzeniowych EuroNCAP, sprawdzających działanie autonomicznego systemu hamowania (AEB), mającego chronić pieszych. Nowe mini Suzuki jako pierwsze zostało ocenione według podwójnej skali.

Najnowsza generacja systemów autonomicznego hamowania nie tylko wykrywa samochody znajdujące się na linii jazdy, ale także jest w stanie zanotować wtargnięcie pieszego przed maskę. Natychmiastowa, automatyczna aktywacja układu hamulcowego może w takim przypadku uratować życie pieszego poprzez zatrzymanie samochodu przed kolizją lub zminimalizowanie jej skutków.

dnx6hn3

Prius jest pierwszym autem testowanym przez NCAP pod tym względem. Auto seryjnie wyposażane jest w system Toyota Safety Sense, który w sposób efektywny minimalizuje skutki ewentualnej kolizji z pieszym. Organizacja przyznała autu za działanie tego systemu komplet punktów, co pozwoliło mu uzyskać najwyższą notę, pięciu gwiazdek w teście EuroNCAP.

Drugą innowacją w klasyfikacjach instytutu jest podwójna ocena dla testowanych aut, uwzględniająca ich bazowe, seryjne wyposażenie pod względem bezpieczeństwa, oraz z pakietem dodatkowym. Powtórna próba jest robiona wyłącznie na wniosek producenta.

Jako pierwsze przez taka procedurę przeszło najnowsze miejskie mini produkowane przez Suzuki, czyli model Baleno. W pierwszej próbie samochód otrzymał trzy gwiazdki EuroNCAP, po wyposażeniu w tzw. "safety pack" (elementy opcjonalne, mające wpływ na bezpieczeństwo), oceniono auto na cztery gwiazdki. W podstawowym teście oceniane jest działanie m.in. poduszek gazowych, pasów bezpieczeństwa i stref zgniotu, w próbie dodatkowej na końcowa ocenę wpływ mają dodatki w stylu systemu AEB oraz lane support system (asystent pasa ruchu).

BC

dnx6hn3

Podziel się opinią

Share

dnx6hn3

dnx6hn3