Nowe, samouszczelniające się opony
Od przyszłego roku do gamy produktów Michelin wejdą opony odporne na przebijanie. Samouszczelniające się ogumienie zaprezentowano w chińskim Chengdu.
Ich wytwarzanie jest możliwe dzięki technologii Michelin Selfseal, która pozwala utrzymywać ciśnienie w przebitych oponach osobowych i dostawczych. Polega one na wykorzystaniu nowatorskiej mieszanki gumowej, która zasklepia się natychmiast po przebiciu bieżnika. Konstruktorzy osiągnęli ten efekt dzięki umieszczeniu wewnątrz opony stabilnej warstwy uszczelniającej wykonanej z naturalnego kauczuku.
Ogumienie tego typu nie zawiera płynnych polimerów, co wyeliminowało zjawisko wibracji. W przypadku przebicia Michelin Selfseal naprawia ją już w momencie uszkodzenia. Usterka nie wymaga żadnych dalszych interwencji kierowcy i nie ogranicza prędkości jazdy. Należy też podkreślić, że zastosowanie technologii nie wpływa na zużycie bieżnika, przyczepność i opory toczenia.
- Choć nasz dział Badań i Rozwoju dysponuje rocznym budżetem przekraczającym 500 mln euro oraz zatrudnia kilkuset naukowców, prace nad tego typu innowacjami trwają nawet 5 lat od chwili narodzenia się idei do wprowadzenia opony do produkcji seryjnej - powiedział Tomasz Młodawski z Michelin.
Prezentacja produktu odbyła się w nieprzypadkowym miejscu. W liczącej 14 mln mieszkańców aglomeracji Chengdu tylko w ostatnim roku liczba samochodów wzrosła o 40 proc. Statystyki pokazują, że w krajach azjatyckich opona ulega przebiciu po przejechaniu 3 000 km. Dla porównania w Europie jest to 75 000 km.
Źródło: Michelin
ll/moto.wp.pl