Trwa ładowanie...

Nowe radary policji to wielkie oszustwo? Policja odpowiada na zarzuty

Policja odpiera zarzuty skierowane przeciwko niej w związku z nowymi radarami. Zdaniem funkcjonariuszy urządzenia wykonują prawidłowe pomiary.

Nowe radary policji to wielkie oszustwo? Policja odpowiada na zarzutyŹródło: Materiały prasowe, fot: Policja
d1fyoc7
d1fyoc7

W programie Państwo w Państwie w stacji Polsatnews wyemitowano odcinek, w którym eksperci zabrali głos w sprawie fotoradarów zakupionych przez policję.

Eksperci zgodnie twierdzili, że z powodu złego prawa mandaty mogą być wystawiane niewinnym osobom. Pod adresem radarów i obsługujących je policjantów padły bardzo mocne słowa. Jeden z gości twierdził nawet, że "nikt nie przeczytał książki, jak te urządzenia działają przed wprowadzeniem ich do użytku"

Policja zarzuty te odpiera twierdząc, że jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku, a jego skuteczność potwierdzają badania i świadectwa legalizacji w wielu krajach.

Ponadto urządzenia przechodzą przez procedury legalizacji przed dopuszczeniem ich do użytku, a co 12 miesięcy poddawane są legalizacji wtórnej. Jak zapewnia policja, policjanci są odpowiednio przeszkoleni z budowy i wykorzystania mierników prędkości. Znają także zasady korzystania z nich w warunkach rzeczywistych. Z tego zakresu przeprowadzane jest szkolenie, które kończy się egzaminem.

d1fyoc7

Oświadczenie policji nie odnosi się jednak do niekórych kwestii poruszonych przez ekspertów w programie np. faktu, że wiarygodny pomiar powinien zostać wykonany z odpowiedniej odległości. Jednak przepisy prawa nie zawierają takiego wymogu co prowadzi do sytuacji w której pomiary zgodne z prawem mogą być niepoprawne.

Ponadto policja przypomina, że „jedynym celem wykorzystywania miernika laserowego UltraLyte i innych przyrządów kontrolno-pomiarowych jest skuteczna walka z piratami drogowymi, a co za tym idzie dbałość o bezpieczeństwo na polskich drogach, a nadmierna prędkość to nadal jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych, w których rocznie ginie kilka tysięcy osób”. Z tego powodu nie ma mowy, aby policjanci zrezygnowali z kontroli prędkości.

Uprawnienie policji do badania prędkości policji wynika z Art. 129 ustawy prawo o ruchu drogowym.

d1fyoc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyoc7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj