Nowe prawa jazdy po 19 stycznia
Już 19 stycznia wchodzą w życie niektóre zapisy przyjętej w 2011 roku Ustawy o kierujących pojazdami. Poza zmianami dotyczącymi egzaminu dla kandydatów na kierowców nowe prawo wymusiło opracowanie nowego wzoru prawa jazdy.
Wprowadzenie nowego wzoru tego dokumentu nie oznacza obowiązku natychmiastowej jego wymiany. Z czasem będzie jednak musiał zrobić to każdy. Dotychczasowe prawa jazdy, wydane bezterminowo, będą wymieniane w latach 2028-2033. Blankiety nowego dokumentu zaprezentowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Nowe dokumenty będą posiadały kolorowe zdjęcie posiadacza i nowoczesne zabezpieczenia, m.in. naniesiony mikrodruk i hologram.
Przepisy dotyczące prawa jazdy, które wejdą w życie od 19 stycznia 2013 r., sprawią, że w ofercie ośrodków szkolących kierowców pojawią się nowe propozycje. Prawo jazdy kategorii AM uprawniające do kierowania skuterami i mikrosamochodami będzie można uzyskać już w wieku 14 lat. Pojawi się też kategoria A2 na lekkie motocykle o mocy do 35 kW dostępna dla 18-latków. Wzór prawa jazdy trzeba było więc dostosować do nowych warunków prawnych, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w unijnej dyrektywie 2011/94/UE. Prawo jazdy będzie wydawane na 15 lat. Nie oznacza to oczywiście, że po upływie tego czasu wygasają uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Ważność straci jedynie dokument, który to potwierdza.
PWPW poinformowała, że podpisała umowy na wdrożenie systemu teleinformatycznego wspierającego proces egzaminowania kandydatów na kierowców z 14 spośród 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego - wszystkimi na Mazowszu oraz ośrodkami w Krakowie, Częstochowie, Rzeszowie i Zielonej Górze, Bydgoszczy, Włocławku, Opolu i Legnicy. Podmiotem współpracującym z pozostałymi WORD-ami jest Instytut Transportu Samochodowego.
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy dotyczą przede wszystkim części teoretycznej egzaminu. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. pytań. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwszych dwadzieścia pytań, będzie miał 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź. Do poprzednich pytań i oddanych odpowiedzi nie będzie powrotu, a więc i możliwości poprawienia ich.
tb/