Trwa ładowanie...
d1dpkvw

Nowe modele Volvo będą wymieniać się ze sobą informacjami drogowymi

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe modele Volvo będą wymieniać się ze sobą informacjami drogowymi
(zdjęcie producenta)
d1dpkvw

Najnowsze modele koncernu motoryzacyjnego Volvo będą komunikować się ze sobą, wymieniając m.in. informacjami na temat trudnych warunków drogowych i ewentualnych utrudnień na drodze. Usługa ma być dostępna w Europie jeszcze przed końcem tego roku.

Szwedzki koncern podkreśla, że wszystkie nowe modele będą korzystać z tej technologii. Pierwszym będzie wchodzący właśnie do sprzedaży V90 Cross Country.

- Nasze auta będą wyposażone w to rozwiązanie do końca roku. Pojawi się najpierw w modelach z serii 90 - S90, V90 i XC90 " - powiedział wiceprezes Volvo ds. badań i rozwoju, Peter Mertens dla _ Automotive News Europe _.

d1dpkvw

W styczniu br. Mercedes ogłosił, że nowy model samochodu klasy E będzie pierwszym seryjnie produkowanym autem z w pełni zintegrowanym systemem komunikacji między pojazdami. System niemieckiego producenta jest już aktywny i działa w połączeniu z usługą infotainment Comand Online. Działa on na 20 europejskich rynkach oraz w USA i Chinach.

Technologie Mercedesa i Volvo idą śladem, choć znacznie różnią się się jednak od rozwiązania zaprezentowanego w zeszłym roku przez Toyotę. Niektóre modele japońskich samochodów (np. limuzyna Crown) są wyposażone w tzw. system inteligentnej komunikacji (ITS) - pozwala on na przesyłanie informacji między samochodami i infrastrukturą, wykorzystując częstotliwość 760 MHz. Rozwiązanie Toyoty funkcjonuje na jej domowym rynku i pozwala samochodom "rozmawiać", a także otrzymywać ostrzeżenia wysyłane przez pojazdy służb bezpieczeństwa.

(fot. zdjęcie producenta)

System Volvo powstał przy współpracy z Ericssonem. Czujniki samochodów serii 90 będą zbierać informacje drogowe i w przypadku wykrycia zagrożenia powiadamiać o nich inne pojazdy tej marki. Komunikacjabędzie odbywać się dzięki wykorzystaniu "chmury". Pozwoli to systemom samochodu poinformować kierowcę o zbliżających się zagrożeniach, zanim będzie to w stanie dostrzec. W przypadku wymiany informacji z aktywnymi elementami infrastruktury drogowej będzie możliwe m.in. dynamiczne planowanie trasy, uwzględniające korki, utrudnienia w ruchu z powodu kolizji lub wypadków oraz prace drogowe.

d1dpkvw

Nad podobnym rozwiązaniem pracują też inni producenci np. General Motors, Audi oraz Jaguar i Land Rover. Brytyjskie konsorcjum rozpocznie niebawem testy swoich systemów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Technologie komunikacji car-to-car (samochód do samochodu) i car-to-infrastructure (samochód do infrastruktury) są opracowywane przez producentów i lokalne władze (np. w USA i Niemczech) od dłuższego czasu i mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz w wymierny sposób ograniczyć liczbę kolizji i wypadków. Bardzo intensywnie pracują nad nimi koncerny planujące wprowadzenie do użytku pojazdów autonomicznych. Tego typu rozwiązania pozwolą na poprawę ich funkcjonowania i zmniejszą ryzyko niepożądanych zdarzeń drogowych dla ich pasażerów.

VOLVO V90 CROSS COUNTRY

lm/itm/(PAP)/oprac. Borys Czyżewski

d1dpkvw

Podziel się opinią

Share

d1dpkvw

d1dpkvw