Nowe mandaty z automatu
Sprawująca kontrolę nad stacjonarnymi fotoradarami Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada zmiany w mandatach. Druki wystawiane będą bez udziału człowieka, a przyjęcie mandatu będzie potwierdzane podpisem przy odbiorze listu poleconego od ITD.
Już wkrótce do sprawców wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary stacjonarne trafią nowe mandaty, wygenerowane przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Nie będzie zachodziła konieczność ręcznego wypisywania mandatu. Sam wzór mandatu nie ulega zmianie, natomiast poszczególne odcinki wysyłane do sprawcy naruszenia będą drukowane na jednej kartce.
Zmiana zachodzi także w przypadku procedury nakładania grzywny w drodze mandatu karnego. Do tej pory, przyjęcie mandatu kredytowanego miało miejsce w momencie jego podpisania przez obwinionego. Obecnie zaś, za przyjęty uważa się mandat kredytowany wysłany pocztą, gdy odbiorca poświadczy przyjęcie przesyłki poleconej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jak podaje ITD, wprowadzenie zmian ma na celu usprawnienie postępowania i skrócenie czasu, jaki upływa od ujawnienia wykroczenia do zamknięcia sprawy. Czy ta zmiana oznacza, że właściciele samochodów będą zmuszeni do przyjmowania mandatów "w ciemno"?
Jak zapewnia Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Inspekcji Transportu Drogowego, list polecony z mandatem zawsze poprzedzony jest przesyłką druku określającego miejsce i czas nastąpienia wykroczenia. Wysyłany na adres zameldowania właściciela pojazdu formularz zawiera również prośbę o wskazanie osoby, która popełniła zarejestrowanie wykroczenie. Na właścicielu pojazdu ciąży obowiązek wskazania, kto kierował pojazdem. Druk jest też dokumentem, na którym właściciel auta może wyrazić zgodę na przyjęcie mandatu lub jej brak.
W otrzymanym formularzu właściciel pojazdu może wybrać jedną z 3 opcji :
Przypadek I - wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia;
Przypadek II - wypełnia właściciel/ użytkownik pojazdu wskazując kierującego pojazdem lub innego użytkownika, któremu powierzył pojazd;
Przypadek III - wypełnia właściciel / użytkownik pojazdu, który nie wskazuje osoby kierującej pojazdem.
Po odesłaniu wypełnionego formularza do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, system generuje mandat karny, który zostaje wysłany na adres zameldowania sprawcy wykroczenia. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi od początku lipca przepisami ITD ma na wystawienie mandatu aż 180 dni. Może się więc zdarzyć, że druk trafi do właściciela samochodu prawie pół roku po zarejestrowaniu wykroczenia. Jak jednak zapewnia ITD, na razie wydawanie druków odbywa się na bieżąco.
tb/mw/mw