Trwa ładowanie...
d1fydhq

Nowe Fordy z przydatną kamerą z przodu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe Fordy z przydatną kamerą z przodu
(Materiały prasowe)
d1fydhq

Skrzyżowania z ograniczoną widocznością są prawdziwym utrapieniem kierowców. Prowadzący musi bowiem pochylić się w kierunku przedniej szyby i powoli wjeżdżać na ulicę, aby ocenić sytuację na drodze i włączyć się do ruchu. Firma Ford Motor Company wprowadza nową kamerę, która widzi obiekty zasłonięte przez przeszkody terenowe, redukując tym samym poziom stresu u kierowcy i zapobiegając potencjalnym kolizjom.

Urządzenie (oferowane opcjonalnie w Fordach S-MAX i Galaxy) ma szerokie pole widzenia, którego kąt wynosi 180 stopni. Układ zainstalowany w osłonie chłodnicy ułatwia manewrowanie na skrzyżowaniach lub parkingach o ograniczonej widoczności, pozwalając prowadzącemu zobaczyć inne pojazdy, pieszych i rowerzystów.

- Wszyscy znamy takie sytuacje, które rozgrywają się nie tylko na skrzyżowaniach - czasem problemem może okazać się zwisająca gałąź drzewa lub krzak rosnący przy drodze - powiedział Ronny Hause, inżynier Driver Assistance Electronic Systems, Ford of Europe, którego zespół we współpracy z kolegami ze Stanów Zjednoczonych pracował nad tym projektem - Dla niektórych kierowców problemem jest nawet wyjazd spod własnego domu. Podejrzewam, że w przypadku przedniej kamery będzie podobnie, jak w przypadku kamery cofania - wkrótce wszyscy się będą zastanawiać, jak mogli dotychczas żyć bez tego rozwiązania.

d1fydhq

Pierwszy tego typu system w segmencie aktywuje się za pomocą jednego przycisku. Zainstalowana w osłonie chłodnicy kamera 1 Mpix z kątem widzenia wynoszącym 180 stopni wyświetla obraz na ośmiocalowym ekranie dotykowym, który umieszczono w konsoli środkowej. Kierowca może więc śledzić ruch innych użytkowników drogi znajdujących się po obu stronach samochodu i w odpowiednim momencie włączyć się do ruchu. Zabrudzeniu kamery, która ma jedynie 33 mm szerokości, zapobiega spryskiwacz ciśnieniowy, który działa wraz ze spryskiwaczami przednich reflektorów.

Z danych zebranych w ramach projektu SafetyNet prowadzonego przez europejskie centrum monitorowania bezpieczeństwa drogowego European Road Safety Observatory wynika, iż około 19 procent kierowców biorących udział w wypadkach na skrzyżowaniach skarżyło się na ograniczoną widoczność. Zdaniem brytyjskiego ministerstwa transportu, w 2013 roku aż 11 procent wszystkich wypadków, do których doszło w Wielkiej Brytanii było spowodowanych ograniczoną widocznością.

Źródło: Ford

d1fydhq

Podziel się opinią

Share

d1fydhq

d1fydhq