Trwa ładowanie...

Nowa Supra powstanie na platformie Lexusa LC?

Share
Nowa Supra powstanie na platformie Lexusa LC?
Źródło: zdjęcie producenta
ded0mck

Premiera Lexusa LC podczas styczniowego Salonu Samochodowego w Detroit podsyciła spekulacje wokół spodziewanej nowej generacji Toyoty Supry.

Sportowa Toyota była produkowana w kolejnych wcieleniach od 1978 do 2002 r. Auto zrobiło karierę nie tylko w motorsporcie, ale również w filmie - za jego kierownicą w 1993 r. Paul Walker wygrywał uliczne wyścigi w pierwszej części serii "Szybcy i wściekli".

Dyskusje nad wznowieniem produkcji Supry rozpaliła prezentacja koncepcyjnej Toyoty FT-1 w Detroit w 2014 roku. Sportowe coupe posiadało muskularną sylwetkę, wzbogaconą o akcenty przywodzące na myśl bolidy Formuły 1. Dwa lata wcześniej zadebiutował zaprojektowany przez ten sam zespół koncepcyjny Lexus LF-LC – protoplasta obecnego modelu LC. Inżynierom i projektantom udało się odwzorować idee twórców samochodu koncepcyjnego w modelu seryjnym. Wymagało to opracowania wielu oryginalnych rozwiązań, m. in. nowego przedniego zawieszenia, mieszczącego się pod płaską maską obok pięciolitrowego silnika V8.

 (fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Nowa platforma, zaprojektowana dla Lexusa LC, pasuje do charakteru Supry. Użycie rozwiązań stworzonych dla marki premium w coupe Toyoty ma też tradycję – ostatnia generacja Supry wykorzystywała elementy struktury nadwozia, zawieszenia i napędu z Lexusa SC.

ded0mck

Na pytanie, dlaczego nie skorzystać z rozwiązań opracowywanych wcześniej wspólnie z BMW dla konceptu FT-1, które według przewidywań komentatorów miały się stać fundamentem odrodzonej Supry, przedstawiciele Toyoty odpowiedzieli, że Supra ma być stuprocentowo japońska.

ll

ded0mck

Podziel się opinią

Share
ded0mck
ded0mck
Więcej tematów