Trwa ładowanie...
01-07-2011 15:04

Nissan Micra DIG-S: ekonomicznie i ekologicznie

Nissan Micra DIG-S: ekonomicznie i ekologicznieŹródło: zdjęcie producenta
d4jdngl
d4jdngl

Ograniczanie spalania, a co za tym idzie emisji zanieczyszczeń, to nie lada sztuka. Choć to do kierowcy należy w tej kwestii ostatnie słowo, wiele zależy od konstruktorów samochodów. Nowy Nissan Micra DIG-S ma w tej kategorii wyznaczać wzorce.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Micra DIG-S to najnowszy model Nissana skonstruowany zgodnie z koncepcją Pure Drive. Do tej klasy pojazdów producent zalicza każdy pojazd, który emituje mniej niż 130 g. CO2 na km. W przypadku Micry DIG-S wartość ta to zaledwie 95 g/km. Sylwetka nowej Micry w porównaniu z poprzednikiem jest bardziej dynamiczna. Mocno zaznaczono zaokrąglenia powyżej progów i poniżej dolnej krawędzi szyb. Zmienił się też przód i tył pojazdu. Dwuczęściową osłonę chłodnicy przedzielono zderzakiem. Niska krawędź okien ma zapewniać dobrą widoczność z wnętrza. Z tyłu, jednoelementowe moduły świateł umieszczono po bokach klapy bagażnika z nisko poprowadzoną krawędzią. Trzecie światło stop jest zintegrowane ze spojlerem dachowym.

Ważną rolę w ukształtowaniu sylwetki nowej Micry odegrała aerodynamika. Łukowate przetłoczenia na dachu zmniejszają rezonans w kabinie. Elegancka linia dachu, której kontynuacją jest tylny spojler wydłużony w porównaniu z wersją modelu wyposażoną w silnik wolnossący, przyczynia się też do zmniejszenia oporu powietrza, a tym samym do obniżenia spalania i emisji. Współczynnik oporu powietrza nowej Micry DIG-S wynosi zaledwie 0,29 w wersji z przekładnią manualną. Ze względu na różnice w kształcie podwozia w wersji z przekładnią CVT Micra ma współczynnik opory wynoszący 0,31.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Model, który będzie sprzedawany w aż 160 krajach, wyposażono w trzycylindrowy, benzynowy silnik o pojemności 1.2l. Jednostka ze zmiennymi fazami rozrządu, doładowaniem oraz bezpośrednim wtryskiem paliwa rozwija moc 98 KM i moment obrotowy 142 Nm. Współpracuje z nim alternator z funkcją odzyskiwania energii oraz system Stop/Start. Prędkość maksymalna samochodu to 180km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 11,3s. Najważniejszy jest tu jednak apetyt na paliwo. W cyklu mieszanym samochód zużywa 4,1 litra paliwa na 100 kilometrów (CVT: 5,0 l/100 km) przy emisji CO2 wynoszącej 95 g/km w wersji z przekładnią manualną i 115 g/km w wersji z przekładnią CVT.

d4jdngl

Inżynierowie Nissana postarali się o wyeliminowanie klasycznej wady silników trzycylindrowych - braku wyważenia. Wibracje na biegu jałowym zlikwidowano poprzez zastosowanie przeciwwagi na kole pasowym kompensującej pionowe wibracje spowodowane ruchem tłoka. Jak zapewnia producent, w rezultacie poziom hałasu, wibracji i kultura pracy są porównywalne z silnikiem czterocylindrowym.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Zastosowanie silnika trzy-, a nie czterocylindrowego w istotny sposób przyczyniło się do obniżenia spalania. Mniej ruchomych części i mniejsze tarcie wewnętrzne to większa sprawność cieplna silnika. Ważne było również zmniejszenie tarcia. Konstruktorzy Micry DIG-S zdecydowali się na polerowanie wałków rozrządu z nanotechnologiczną precyzją oraz zastosowanie pierścieni tłokowych i dźwigienek zaworów pokrytych bezwodorową powłoką węglową o twardości diamentu (DLC), a także pompy oleju o zmiennej pojemności. Wszystkie te zabiegi przyczyniły się do zmniejszenia tarcia nawet o 30 proc. w porównaniu z konwencjonalnym silnikiem czterocylindrowym zapewniającym podobne osiągi.

Dzięki opóźnieniu zamknięcia zaworów dolotowych suw pracy w cyklu Millera jest wzmocniony suwem sprężania, co oznacza, że energia termiczna paliwa jest zamieniana na energię kinetyczną dużo efektywniej niż w tradycyjnym cyklu czterosuwowym przy jednoczesnym zmniejszeniu strat na tłoczeniu spowodowanych podciśnieniem w kolektorze dolotowym.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Warto przybliżyć też konstrukcję zastosowanego w aucie Nissana alternatora. W tradycyjnym samochodzie akumulator jest doładowywany przez alternator napędzany cały czas paskiem napędu osprzętu silnika. Taki proces wytwarzania energii elektrycznej wymaga zużywania paliwa. Alternator z układem regeneracyjnym to urządzenie wyposażone w elektroniczny sterownik, który ogranicza ładowanie akumulatora w czasie, kiedy silnik nie jest do tego potrzebny - na przykład przy hamowaniu. Alternator przestaje ładować akumulator kiedy pojazd porusza się ze stałą prędkością lub przyspiesza. Zapotrzebowanie na prąd elektryczny jest jednak stale monitorowane i system rozpoczyna ładowanie automatycznie, utrzymując stały poziom naładowania akumulatora.

d4jdngl

Nissan Micra DIG-S standardowo wyposażany jest w system Stop/Start, ESP, dwie czołowe poduszki, kurtyny powietrzne, ABS, wspomaganie kierownicy, komputer pokładowy, elektrycznie odsuwane przednie szyby i zagłówki na tylnych fotelach. Za dopłatą Micrę wyposażyć można nawet w system wspomagający parkowanie (PSM).

Z zewnątrz poszczególne wersje różnią się tylko minimalnie: Visia ma 14-calowe stalowe obręcze kół oraz czarne klamki i lusterka. Acenta ma stalowe obręcze o średnicy 15 cali, czarny słupek B, klamki i lusterka w kolorze nadwozia oraz chromowaną listwę na grillu. Wersję Tekna można rozpoznać po chromowanej obwódce dolnej części atrapy, lampach przeciwmgielnych i 15-calowych aluminiowych kołach.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Wersja Acenta oferuje przedni podłokietnik i regulację wysokości fotela kierowcy. Kierownica i rękojeść dźwigni zmiany biegów są pokryte skórą, a bardziej rozbudowany pokładowy system rozrywki obejmuje odtwarzacz CD z gniazdem Aux-in i czterema głośnikami. Moduł Bluetooth umożliwia bezprzewodowe podłączenie telefonu komórkowego.

d4jdngl

W wersji Tekna pojawia się w pełni zintegrowany system rozrywkowo-informacyjny Nissan Connect. W skład systemu wchodzi nawigacja satelitarna z pięciocalowym kolorowym ekranem dotykowym, moduł Bluetooth do podłączenia telefonu oraz gniazda Aux-in i USB umożliwiające podłączenie zewnętrznego odtwarzacza muzycznego, a także sześć głośników.

Atutem Micry ma być również system nawigacji. Wyświetla on pełne mapy ulic zamiast prostych wskazówek sygnalizujących tylko następny zakręt, a współdziałające z nim mapy obejmujące obszar Europy Zachodniej, Wschodniej i Rosji, można aktualizować przez kartę SD. Dzięki zintegrowaniu informacji z czujników satelitarnych z danymi o prędkości pojazdu system ma nie tracić orientacji nawet przy czasowym zaniku sygnału w tunelu lub gęstej i wysokiej zabudowie.

tb/

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj