Trwa ładowanie...
dx6ja5q
06-10-2014 21:37

NIK skontroluje system szkolenia i egzaminowania kierowców

dx6ja5q
dx6ja5q

Najwyższa Izba Kontroli zajmie się oceną funkcjonującego w Polsce systemu szkolenia kandydatów na kierowców i ich egzaminowania. Na stronach internetowych NIK-u zamieszczona została ankieta dla osób, które w ostatnich pięciu latach przechodziły szkolenie i zdawały egzaminy na prawo jazdy. Kontrolerzy wykorzystają wyniki sondażu do stworzenia raportu przygotowywanego dla Sejmu.

Kierowcy w wieku do 24 lat i o stażu nie dłuższym niż dwa lata są sprawcami ok. 20 proc. wszystkich wypadków drogowych. W ostatnich 10 latach udział tej grupy sprawców wypadków wzrósł o 10 proc. Dzieje się tak mimo tego, że zdanie egzaminu jest coraz trudniejsze, a kurs na prawo jazdy w coraz większym stopniu uczy jeździć, a nie jedynie zaliczyć próby w WORD-zie.

Od początku 2013 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. W myśl tych regulacji warunki przeprowadzania testu teoretycznego zostały zbliżone do tego, z czym kierowca musi zmierzyć się w ruchu drogowym. Zmiana prawa sprawiła, że egzamin teoretyczny stał się równie trudny jak część teoretyczna, a liczba chętnych na otrzymanie prawa jazdy wyraźnie stopniała. Czy jednak zmiany te mają wpływ na poziom bezpieczeństwa?

NIK zbada, na ile wprowadzone nowe zasady przyczyniają się do likwidacji odnotowywanych w ostatnich latach negatywnych zjawisk, związanych z procesem uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. Izba oceni też, jak jednostki administracji publicznej nadzorujące przebieg szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców oraz wydawania im stosownych uprawnień, wykonują przypisane im zadania.

dx6ja5q

NIK aktualnie prowadzi kontrole w wybranych starostwach powiatowych, urzędach miast i urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD), sprawdzając m.in.: jakość nadzoru nad wykonywaniem badań lekarskich i przeprowadzaniem badań psychologicznych, wyposażenie oraz plac manewrowy ośrodków szkolenia, rzetelność przeprowadzanych szkoleń i egzaminów, kwalifikacje egzaminatorów i warunki ich zatrudnienia, wykorzystanie pieniędzy z egzaminów, szkolenia i egzaminy dla osób, które weszły w konflikt z prawem.

NIK chce również ocenić funkcjonowanie systemu szkolenia i egzaminowania (aktualnego oraz poprzednich od 2010 roku poczynając) poprzez badania ankietowe. Ankieta dostępna na stronie internetowej NIK: zapytania.nik.gov.pl. Może ją wypełnić każdy, kto w ciągu ostatnich pięciu lat przystępował do egzaminu państwowego na prawo jazdy. Pytania dotyczą zarówno przebiegu egzaminu, jak i jakości prowadzonego szkolenia.

Rocznie o nowe prawo jazdy ubiega się ok. 400 tys. osób i m.in. od tego, jak zostaną one przygotowane do udziału w ruchu drogowym zależeć będzie, czy w najbliższych latach nastąpi poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Informacja o wynikach kontroli zostanie opublikowana na początku II kwartału 2015 roku.

Źródło: NIK
tb, moto.wp.pl

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj