Trwa ładowanie...

"Niewidzialne" słupki przednie? Nowy patent Toyoty

Nadwozia samochodów z roku na rok stają się coraz masywniejsze. Z jednej strony przekłada się to na zwiększone bezpieczeństwo przy wypadku, z drugiej – znacznie ogranicza widoczność. Nowy patent Toyoty rozwiązuje ten problem.

"Niewidzialne" słupki przednie? Nowy patent ToyotyŹródło: WP.PL, fot: Szymon Jasina
d28szw9
d28szw9

Pomysł złożony do amerykańskiego biura patentowego przedstawia słupki A (czyli te między przednią szybą a przednimi drzwiami), które w pewnym sensie mogą stać się niewidzialne. Co ważne, nie bazuje on na drogich i niepewnych kamerach. Zamiast tego używany jest zestaw luster. Zwierciadła załamują światło dookoła obiektu, nadając mu wrażenie niewidzialności. Precyzyjnie mówiąc, kierowca nie patrzyłby przez słupek, a raczej wokół niego.

Patent "przezroczystych" słupków A Toyoty Materiały prasowe
Patent "przezroczystych" słupków A Toyoty Źródło: Materiały prasowe, fot: Toyota

Słupki ciągle będą spełniać swoje założenie konstrukcyjne, więc nie wpłynie to negatywnie na poziom bezpieczeństwa samochodu. Jeśli prace nad projektem sprawią, że produkcja luster będzie wystarczająco tania, pomysł Toyoty może być prawdziwą rewolucją. W pierwszej kolejności powinien pojawić się w modelach producenta oferowanych na amerykańskim rynku.

Niewykluczone jednak, że pozostanie on jedynie szkicem w biurze patentowym. Przy wzmożonych pracach nad samochodami autonomicznymi tworzenie ułatwienia dla kierowców może być mało opłacalne dla japońskiego koncernu.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj