Niebezpieczny upał
Temperatura w stojącym na parkingu samochodzie podczas upału sięgającego 32 stopni Celsjusza w ciągu zaledwie kilku minut może wzrosnąć do prawie 70 stopni. Przebywanie w takich warunkach może być przyczyną tragedii.
Nie zostawiaj dzieci w samochodzie
Należy pamiętać, by podczas upałów zabierać ze sobą dzieci opuszczając pojazd nawet na chwilę. Nawet gdy temperatura powietrza wynosi 23 stopnie Celsjusza po 10 minutach w zaparkowanym samochodzie może ona wzrosnąć do 38 stopni, a po kolejnych 20 minutach osiągnąć prawie 50 stopni. Wielu rodziców decyduje się na zostawienie dzieci w pojeździe z włączoną klimatyzacją, jednakże mimo, że nie grozi im wtedy wysoka temperatura, to takie sytuacje mogą sprowokować złodziei do kradzieży samochodu. Ponadto dzieci znudzone czekaniem, bawiąc się, mogą przypadkowo wprawić pojazd w ruch i spowodować wypadek.
Ostrożnie korzystaj z klimatyzacji
Zanim wsiądziemy do samochodu należy go przewietrzyć, a następnie co 2-3 godziny robić postój, bo zmęczenie i spadek koncentracji, będące efektem upałów, mogą być przyczyną wypadku. Podróżujący pojazdem bez klimatyzacji mogą podczas upału uchylić szyberdach lub szybę. Korzystający z klimatyzacji, mimo iż zapewnia ona przyjemny chłód, powinni uważać, bo szok termiczny, wywołany różnicą temperatur, powoduje chwilowy spadek odporności organizmu i łatwo jest się wtedy przeziębić. | [
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/10005/ulica-b.jpeg',500,375) ) |
| --- | Dlatego przed postojem czy końcem podróży należy zwiększać powoli temperaturę w samochodzie, tak by była ona porównywalna do panującej na zewnątrz.
Kup dobre okulary przeciwsłoneczne
Prowadzenie samochodu w słońcu i mrużenie oczu wzmaga zmęczenie. Dlatego w lecie nie można zapominać o dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych, posiadających filtry UV
i właściwości polaryzujące – mówi Anna Ujazdowska, specjalistka chorób oczu z gabinetu okulistycznego OCUS. Dobre okulary pozwolą kierowcy uniknąć bólu i zmęczenia oczu powodowanych przez zbyt silne światło oraz uniknąć niezwykle niebezpiecznych chwilowych oślepień powodowanych przez odbicia światła np. od karoserii samochodu czy od powierzchni wody. Najlepiej jeździć na światłach mijania, by oślepieni słońcem kierowcy zawsze byli w stanie nas zauważyć.
Uważaj na poślizg w lecie
Ryzyko poślizgu nie kończy się z nadejściem wiosny a grozi nam nawet w środku lata, tym razem jednak nie na lodzie, a na rozgrzanym asfalcie. W przypadku utraty kontroli nad pojazdem i braku ABS należy hamować pulsacyjnie. Gdy stracą przyczepność tylne koła samochodu (nadsterowność), powinniśmy wcisnąć sprzęgło oraz szybko wykonać kontrę kierownicą w celu naprowadzenia przednich kół na drogę. W razie podsterowności, czyli utraty przyczepności kół przednich podczas skrętu, należy zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie.
_ Materiał przygotowany przez Szkołę Jazdy Renault _