Trwa ładowanie...

Niebezpieczne sytuacje w aucie. Naucz się reagować

Groźne sytuacje mogą się przydarzyć każdemu, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, podczas mgły lub po zmroku. Dlatego najlepiej będzie nauczyć się, jak sobie z nimi radzić w miarę prosty sposób.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niebezpieczne sytuacje w aucie. Naucz się reagowaćŹródło: Youtube.com
d30re97
d30re97

Najważniejsze jest oczywiście zachowanie zimnej krwi. W chwili, gdy samochód dachuje lub został uszkodzony w skutek kolizji, łatwo się pogubić, a każda pomyłka może mieć przykre konsekwencje. Poza tym dobrze jest mieć przy sobie coś, co pomoże w razie trudnej sytuacji.

Podczas kolizji możesz napotkać na kilka barier, które utrudnią ci wydostanie się z auta.

Zacinające się pasy

Pasy mają za zadanie ratować nasze życie, w niektórych przypadkach mogą jednak powodować pewne problemy. W wyniku niefortunnej kolizji możesz mieć problemy z odpięciem pasów bezpieczeństwa. Może to wynikać z wadliwego systemu samego mechanizmu bądź też niemożności dotarcia do klipsa zwalniającego. Niezależnie od przyczyny takiego stanu rzeczy masz dwa sposoby na wyswobodzenie się.

d30re97

Po pierwsze możesz całkowicie odsunąć siedzenie do tyłu, a następnie odchylić oparcie. W ten sposób zapewnisz sobie trochę luzu i będziesz mógł wysunąć się z potrzasku bez konieczności uzyskania pomocy z zewnątrz. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz odsunąć siedzenia – na przykład dlatego, że na siedzeniu za tobą znajduje się pasażer lub coś, co blokuje fotel kierowcy – trzeba będzie przeciąć pasy. Najlepiej użyć do tego profesjonalnego ostrza, które poradzi sobie ze wzmocnionymi pasami w kilka chwil.

Szyba to często jedyna droga wyjścia podczas wypadku Shutterstock.com
Szyba to często jedyna droga wyjścia podczas wypadku Źródło: Shutterstock.com

Zatrzaśnięte drzwi

W niektórych przypadkach awarii może ulec również system otwierania drzwi. W takim wypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie czekanie na pomoc z zewnątrz lub samodzielne wybicie szyby i ewakuacja z uszkodzonego samochodu. Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować wypchnąć przednią szybę nogami, mocno zapierając się o fotel. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, dobrym wyjściem będzie użycie zbijaka lub młoteczka do szyb.

Rolę tę może pełnić właściwie każdy odpowiednio twardy i ostro zakończony przedmiot – krawędź gaśnicy, klucz do kół, nawet metalowa część samochodowego zagłówka. Należy z odpowiednią siłą uderzyć w miejsce możliwie jak najbliżej krawędzi szyby – w takich warunkach nie będzie mogła sprężynować, więc łatwiej odpuści.

Jeśli nie masz pod ręką takiego narzędzia albo chcesz mieć możliwość wybicia szyby przy możliwie jak najmniejszym wysiłku, zainwestuj w profesjonalny zbijak w formie młoteczka lub breloczka doczepianego do kluczy. Należy docisnąć go do szyby z odpowiednią siłą, a wewnętrzny mechanizm breloczka zrobi resztę.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d30re97
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30re97
Więcej tematów