Trwa ładowanie...
mazda

Nie tylko odświeżona Mazda 6. Japończycy przywiozą do Genewy pięć nowości

Co prawda Mazda pokazała już model 6 po liftingu, ale teraz swoją premierę będzie miała wersja Sport Kombi. Na targach zaprezentowane zostaną też koncepty Vision Coupe oraz Kai Concept, jak i – po raz pierwszy w Europie – rewolucyjny silnik Skyactiv-X.

Share
Nie tylko odświeżona Mazda 6. Japończycy przywiozą do Genewy pięć nowości
Źródło: Materiały prasowe, fot: Mazda
dngufcs

Mazda 6 po zmianach zadebiutowała w listopadzie 2017 roku podczas salonu samochodowego w Los Angeles. Trzecia generacja modelu uchodziła za jedno z najlepiej wyglądających aut w klasie, dlatego z zewnątrz różnice nie są duże. Nowy samochód można rozpoznać po większym grillu i reflektorach w technologii LED z wbudowanymi światłami przeciwmgielnymi.

Więcej nowości można jednak znaleźć w środku. Jest teraz bardziej luksusowo i… japońsko. Producent przeprojektował deskę rozdzielczą i fotele. Pojawiły się nowe materiały, jak sztuczny zamsz o złotym odcieniu nałożonym techniką używaną do zdobienia kimon, czy wstawki z drewna Sen używanego do robienia japońskich bębnów. Dostępna jest też brązowa skóra Nappa.

Mazda 6 po zmianach Materiały prasowe
Mazda 6 po zmianach Źródło: Materiały prasowe, fot: Mazda

Nie mogło zabraknąć zmian technologicznych. Mazda chwali się, że nowa "szóstka" oferuje większą wydajność układu napędowego, lepszą dynamikę prowadzenia i wyższy komfort jazdy. Jednocześnie wprowadza nowe systemy, jak i-ACTIVSENSE, układ kamer 360 stopni czy też inteligentny tempomat dostosowujący prędkość do obowiązujących znaków drogowych.

dngufcs

W Genewie swoją światową premierę będzie mieć praktyczniejsza odmiana odświeżonej Mazdy 6model Sport Kombi. To w salonach już wkrótce, natomiast bardziej odległą przyszłość zdradzają dwa koncepty, które Japończycy przywiozą na targi.

Pierwszy z nich, Vision Coupe, skupia się na wyglądzie. Projekt to opływowe, czterodrzwiowe coupé, w którym projektanci zrezygnowali z rytmicznego modelowania ruchu. Była to jedna z kluczowych zasad tworzenia aut w stylu Kodo. Zamiast tego skupili się na stworzeniu niezwykle prostego projektu, hołdując zasadzie "mniej znaczy więcej".

Kai Concept to z kolei zapowiedź przyszły modeli Mazdy. Pierwsze słowo oznacza w języku japońskim "pioniera" i gdyby tego było mało, producent wprost określa go mianem "idealnego pojazdu". Kompaktowy hatchback łączy nowoczesną stylistykę z przełomowymi rozwiązaniami, ale wciąż jest przy tym napędzany silnikiem spalinowym. Wiele osób dopatruje się w nim potencjalnego następcy dla obecnej generacji Mazdy 3. Japończycy skupili się też na zapewnieniu jeszcze większej integracji kierowcy z samochodem – jest to rozwinięcie ich filozofii "Jinba Ittai".

Ostatnią nowością Mazdy w Genewie będzie ekspozycja silnika Skyacitv-X. Jest to motor spalinowy o samoczynnym zapłonie, a więc działający podobnie jak diesel. Producent zapowiada, że rewolucyjna technologia zapewni zużycie paliwa mniejsze o nawet 30 proc. Nowa konstrukcja ma ponadto zapewnić wyższy moment obrotowy i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji w spalinach.

Targi w Genewie rozpoczynają się 8 marca 2018 roku i potrwają do 18 marca.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dngufcs

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dngufcs
dngufcs
Więcej tematów