Trwa ładowanie...
09-08-2013 13:36

Nie jeździj głównymi drogami - oszczędzisz czas i pieniądze

Nie jeździj głównymi drogami - oszczędzisz czas i pieniądzeŹródło: PAP/Jacek Turczyk
d1rgy5y
d1rgy5y

Od kilku tygodni ITD montuje nowe fotoradary. Niebawem system monitoringu prędkości ma objąć ponad 400 aktywnych urządzeń. Wg badań, najbardziej narażeni na spotkanie z policją lub niechciane zdjęcie są kierowcy jeżdżący głównymi drogami.

Analitycy z firmy NaviExprt zbadali liczbę fotoradarów na popularnych trasach wakacyjnych. Test przeprowadzono w okresie od 27 lipca do 9 sierpnia na podstawie zgłoszeń użytkowników mobilnego CB. W lipcu zgłoszono łącznie 100 000 ostrzeżeń. Do analiz wybrano dwa tryby tras - rekomendowany (omijający zakorkowane szlaki, ale tylko drogami dobrej jakości) oraz drogami głównymi.

(fot. PAP/Leszek Szymański)
Źródło: (fot. PAP/Leszek Szymański)

Z badania wynika, że najbardziej narażeni na spotkanie z policją lub fotoradarem są kierowcy wybierający najpopularniejsze trasy. I tak na przykład kierowcy podróżujący drogami głównymi z Katowic do Gdańska mogą spodziewać się 48 fotoradarów i 9 kontroli drogowych zaś ci którzy wybiorą trasę rekomendowaną "jedyne" 23 fotoradary i 2 kontrole.

d1rgy5y

- Oczywiście zalecamy wszystkim kierowcom jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego - wówczas to, ile fotoradarów, czy kontroli drogowych będą mijać, nie będzie miało dla nich znaczenia. Jednak, niestety - wielu kierowców przekracza dozwoloną prędkość, hamując później gwałtownie, gdy zauważają kontrolę czy fotoradar, co może być przyczyną wypadku. Co więcej - często prowadzący samochody nie mają nawet świadomości, jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na danym odcinku i przezornie bardzo zwalniają, stwarzając zagrożenie na drodze. Dlatego wybierając się w podróż - warto wcześniej sprawdzić, jak będzie wyglądać nasza trasa - tłumaczy Paweł Kozłowski, Prezes Zarządu NaviExpert.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Trasy z Warszawy

W woj. mazowieckim największą liczbę radarów napotkamy na DK 8 do Białegostoku (a więc w praktyce tej wybieranej na Mazury) oraz na DK 7 w kierunku Płońska. Wg danych od użytkowników NaviExpert "lubianą" przez policjantów trasą jest również krajowa 17-stka do Lublina.

O ile podróż z Gdańska do Warszawy jest stosunkowo spokojna, to już ci warszawiacy, którzy planują spędzić urlop w Kołobrzegu podczas podróży na miejsce wypoczynku muszą mieć się na baczności. Mają bowiem szansę na swej drodze spotkać aż 24 fotoradary i średnio 2 kontrole - jeśli wybiorą trasę prowadzącą przez Lubicz, Grudziądz (A1) i Chojnice, oraz 22 fotoradary i 3 kontrole drogowe na drodze przez Toruń, Bydgoszcz i Bobolice. Rekomendowana trasa przez Chojnice jest dłuższa zaledwie o sześć kilometrów, ale podróżując nią można zaoszczędzić nawet 40 minut.

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Źródło: (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Jeśli w drodze do Giżycka wybierzemy trasę rekomendowaną przez Wyszków, Ostrów Mazowiecką i Kolno, możemy spodziewać się 7 fotoradarów, tymczasem na trasie przez Zambrów i Łomżę możemy trafić aż na 15 urządzeń.

d1rgy5y

Popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów warszawiaków jest również Zakopane. Na prowadzącej przez Grójec, Radom, Kielce i Nowy Targ trasie z Warszawy do Zakopanego kierowcy mogą spotkać 23 radary. Ale tylko w przypadku, jeśli wybiorą podróż omijającą centrum Krakowa, prowadzącą przez A4. Osoby, które zdecydują się na przejazd przez centrum miasta na swojej drodze mogą spotkać nawet 26 urządzeń. Niezależnie od tego czy ominiemy centrum stolicy Małopolski, czy nie - podróżując do Zakopanego będziemy narażeni na częste spotkania z policją. Na tej popularnej trasie kierowcy mogą spotkać aż osiem kontroli drogowych.

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Źródło: (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Trasy z Wrocławia

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego korzystający z NaviExpert wskazują drogę krajową numer 8 na odcinku Wrocław-Oleśnica oraz drogę krajową numer 3 na odcinku Jawor-Polkowice jako trasy najbardziej naszpikowane radarami. To także jedne z odcinków najbardziej lubianych przez policjantów. Tylko na trasie Wrocław - Oleśnica są dwa miejsca (m.in. tuż przed Smardzowem), w których mundurowi w zależności od dnia i godziny najbardziej lubią kontrolować kierowców.

d1rgy5y

Podróżując z Wrocławia nad morze, do Kołobrzegu możemy spodziewać się 32 fotoradarów i 6 kontroli drogowych na trasie przez Zieloną Górę i Goleniów, i aż 34 fotoradarów na równie popularnej trasie przez Poznań i Piłę.

30 fotoradarów i 4 kontrole drogowe będą musieli minąć ci wrocławianie, którzy do Gdańska będą chcieli jechać przez Trzebnicę, Jarocin, Wrześnię, Gniezno i Bydgoszcz. W tym kierunku bardziej opłaca się (także pod względem czasu podróży) jechać przez Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Konin, Inowrocław i dalej A1. Wybierając tę trasę kierowcy są narażeni na spotkanie z 14 urządzeniami i dwiema kontrolami.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Na drodze do Giżycka przez Oleśnicę, Międzybórz, Stryków, A2 przez Warszawę, Ostrów Mazowiecką i Pisz - czeka nas 15 fotoradarów i 2 kontrole drogowe, tymczasem na trasie przez Kępno, Zduńską Wolę, Łódź, Łowicz, Płońsk i Szczytno aż 29 razy będziemy narażeni na niechciane pozowanie do zdjęcia i spotkamy 2 kontrole. Pokonanie tej trasy jest też bardziej czasochłonne, zajmuje prawie godzinę więcej, niż podróż trasą rekomendowaną.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Trasy z Gdańska

Mieszkańcy Pomorza aktywnie korzystający z nawigacji NaviExpert poza samym Trójmiastem najwięcej radarów wskazali na trasie drogi krajowej numer 6 z Gdyni do Lęborka oraz krajowej drodze numer 7 z Gdańska do Elbląga. Jak wynika ze zgłoszeń użytkowników nawigacji NaviExpert, warto uważać także na trasie z Gdyni do Władysławowa. Tam, w zależności od dnia, często można spotkać drogówkę, m.in. na ul. Morskiej przy wyjeździe z Gdyni oraz przed Gnieżdżewem.

d1rgy5y

Aż 51 fotoradarów i 14 kontroli drogowych mogą spodziewać się kierowcy podróżujący z Gdańska do Zakopanego najpopularniejszą w tym kierunku trasą wiodącą przez autostradę A1, Łódź, Częstochowę, Dąbrowę Górniczą, Kraków i krajową "siódemkę". Ci, którzy zdecydują się ominąć Łódź i zjechać na Osięciny, a później kontynuować podróż przez Izbicę Kujawską, Dąbie i Łask ominą aż 10 fotoradarów i 1 kontrolę policyjną. Trasa jest dłuższa o ok. 4 km, ale szybsza, bo pozwala zaoszczędzić około 20 minut.

(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)

Średnio 13 fotoradarów i 2 kontrole policyjne spotkają kierowcy podróżujący z Gdańska do Giżycka przez Elbląg, Ostródę, Olsztyn, Biskupiec, Mrągowo i Ryn. Spokojniejsza i mniej uciążliwa dla kieszeni okazuje się podróż przez Elbląg, Pieniężno, Bartoszyce i Kętrzyn (2 fotoradary).

d1rgy5y

Gdańszczanie wybierający się do Krakowa, którzy wybiorą trasę A1, a za Włocławkiem skierują się na Łęczycę, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Mysłowice na trasie mogą spotkać 46 fotoradarów i 9 kontroli policyjnych. Ci z kolei, którzy po zjeździe z A1 w Wagańcu skierują się na Izbicę Kujawską, Kłodawę i dalej pojadą przez Uniejów, Strzelce Wielkie, Częstochowę, Dąbrowę Górniczą i Chrzanów miną 35 fotoradarów i 7 kontroli.

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
Źródło: (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Trasy z Krakowa

W województwie małopolskim według danych dostarczonych przez kierowców korzystających z NaviExpert najwięcej radarów poza Krakowem czeka nas na drodze numer 94 z Krakowa do Olkusza oraz drodze numer 4 z Krakowa do Tarnowa. Jak wynika ze zgłoszeń użytkowników nawigacji NaviExpert warto uważać także na trasie z Krakowa do Zakopanego. W zależności od dnia, patrole często można spotkać m.in. przed Głogoczowem, na wysokości Bugaju, przed Myślenicami oraz za miejscowością Zagroda.

d1rgy5y

Nie lada wyzwaniem dla kierowcy jest trasa z Krakowa do Gdańska. Przemierzający ok. 590 km kierowcy mogą stawić czoło nawet 44 fotoradarom i 5 kontrolom drogowym, jeśli wybiorą podróż popularną trasą przez Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, Łódź i dalej A1. Prawie o godzinę szybciej i z mniejszym prawdopodobieństwem napotkania kontroli policyjnych i fotoradarów dotrą kierowcy, którzy w Częstochowie odbiją na Łask, i pojadą przez Dąbie, Izbicę Kujawską i Michalin - a więc szerokim łukiem ominą Łódź. Na alternatywnej - rekomendowanej przez NaviExpert trasie - mogą napotkać "zaledwie" 25 fotoradarów i 2 kontrole policyjne.

(fot. www.sxc.hu)
Źródło: (fot. www.sxc.hu)

Podobnie sytuacja wygląda na trasie głównej (Katowice, Wrocław, Lubin, Sulechów, Skwierzyna, trasa E65, Gościno) i rekomendowanej (Katowice, Lubin, Sulechów, Skwierzyna, trasa E65 i dalej w lewo za Rzesznikowem) z Krakowa do Kołobrzegu. Podróżujący tymi trasami krakowiacy mogą spodziewać się średnio 35 fotoradarów i 6 kontroli policyjnych, jednak wybierając trasę omijającą autostradową obwodnicę Wrocławia, mogą zaoszczędzić prawie pół godziny.

Podróż na Mazury z Krakowa zajmuje około 8 godzin, a popularna w tym kierunku trasa przez Słomniki, Skarżysko-Kamienną, Radom, Grójec, Warszawę, Zambrów i Łomżę jest obstawiona aż 33 fotoradarami. Na trasie przez Nowogród możemy się spodziewać 8 fotoradarów mniej.

(fot. www.sxc.hu)
Źródło: (fot. www.sxc.hu)

Trasy z Katowic

Użytkownicy NaviExpert w województwie śląskim, jako najbardziej najeżoną radarami trasę wskazują odcinki drogi krajowej numer 1: z Bielska-Białej do gminy Kobiór oraz z Dąbrowy Górniczej do Częstochowy. Tych dróg oraz trasy z Żor do Mikołowa należałoby również unikać, jeżeli nie chcielibyśmy natknąć się na częste kontrole drogowe.

Podróżujący z Katowic do Gdańska, jadąc przez Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, Łódź, Włocławek i dalej autostradą A1, mogą natknąć się na aż 48 fotoradarów oraz 9 kontroli drogowych! Jako miejsce najczęściej odwiedzane przez patrole drogówki na tej trasie użytkownicy NaviExpert wskazali odcinek A1 przebiegający obok miejscowości Wroników. Tymczasem na rekomendowanej przez NaviExpert trasie omijającej Dąbrowę Górniczą - dalej przez Częstochowę, z ominięciem Łodzi przez Uniejów i Ciechocinek - liczba fotoradarów maleje do 23, a liczba kontroli do 2. Wybierając ten wariant podróży zaoszczędzimy również ponad 30 minut.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Katowiczanie wybierający się na Mazury do Giżycka, jadąc trasą rekomendowaną przez NaviExpert, omijającą Dąbrowę Górniczą, prowadzącą przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Łódź i dalej A2 przez Warszawę, Ostrów Mazowiecką i Kolno, dojadą na miejsce w ok. 7 godzin i 21 minut, mijając 28 fotoradarów i dwie kontrole drogowe. Dla porównania na trasie głównymi drogami przez Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, Łódź, Sochaczew, Ciechanów, Płońsk, i Szczytno mogą natknąć się na 32 urządzenia i tyle samo kontroli, co w przypadku trasy rekomendowanej. Dodatkowo podróż taka jest o pół godziny dłuższa.

Wybierając się w podróż z Katowic do Ustrzyk Dolnych możemy pojechać głównymi drogami prowadzącymi przez autostradę A4, Brzesko, Tarnów, Jasło, Krosno i Sanok, co zajmie nam ok. pięć godzin i 40 minut, po drodze natykając się na 11 fotoradarów i 2 kontrole. Możemy też pojechać rekomendowaną przez nawigację NaviExpert trasą autostrady A4, a następnie skręcić na Nowy Wiśnicz i dalej jechać przez Czchów, Gorlice, Nowy Żmigród i Sanok, co zajmie nam 5 godzin i 10 minut, a liczbę mijanych fotoradarów zredukuje do zaledwie 4.

(fot. PAP/Adam Ciereszko)
Źródło: (fot. PAP/Adam Ciereszko)

Trasy z Poznania

Dane przesyłane przez użytkowników NaviExpert z województwa wielkopolskiego wskazują, że najwięcej radarów poza Poznaniem możemy spotkać na odcinku Września-Pniewy, biegnącym drogą krajową numer 92.

Kierowcy podróżujący z Poznania do Gdańska trasą prowadzącą przez Swarzędz, Kostrzyn, Gniezno, Żnin, Bydgoszcz i autostradę A1 mogą natknąć się na 27 fotoradarów i 4 kontrole policyjne. Wystarczy jednak zmienić początek trasy i ominąć dwie pierwsze miejscowości, jadąc fragmentem autostrady A2, a później S5 by natknąć się tylko na 20 fotoradarów i 3 kontrole policyjne. Najczęstszymi punktami na tej trasie, na których możemy spotkać drogówkę to miejscowości Czerniejewo i Gruczno. Ponadto, wybierając ten wariant trasy podróży, przy tej samej liczbie kilometrów do pokonania, zaoszczędzimy kilka minut.

(fot. GITD)
Źródło: (fot. GITD)

Na drodze z Poznania na Mazury do Giżycka głównymi drogami przez Gniezno, Inowrocław, Brodnicę, Ostródę, Olsztyn i Mrągowo czeka na nas 16 fotoradarów i 5 kontroli policyjnych. Na tej trasie podczas badania użytkownicy NaviExpert największą liczbę kontroli drogowych zgłaszali przy wjeździe do Inowrocławia. Przy wyborze trasy rekomendowanej przez NaviExpert ograniczymy liczbę mijanych fotoradarów do 9. Choć trasa rekomendowana, prowadząca przez Wrześnię, Stryków, A2 do Warszawy, Ostrów Mazowiecką, Nowogród i Pisz jest dłuższa o ponad 100 km, to jednak szybsza - do celu dojedziemy 25 minut wcześniej niż głównymi drogami.

Popularnymi kierunkami wakacyjnymi dla poznaniaków są również Kołobrzeg i Zakopane. W obu kierunkach jadąc głównymi drogami miniemy nawet 14 fotoradarów. Rekomendowane przez NaviExpert wariantowe trasy nie tylko są krótsze i szybsze, ale także ograniczają liczbę potencjalnych zdjęć zrobionych przez fotoradary odpowiednio do 10 w przypadku wypadu do Kołobrzegu i 11, jeśli jedziemy do Zakopanego.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Trasy z Łodzi

W województwie łódzkim kierowcy podróżujący z nawigacją NaviExpert największą liczbę radarów zgłaszają na trasie krajowej "jedynki" począwszy od Radomska, poprzez Piotrków Trybunalski i Łódź, na Krośniewicach kończąc.

Użytkownicy NaviExpert ostrzegają również przed wzmożoną liczbą kontroli drogowych na wylotowej drodze numer 14 z Łodzi. Na ulicy Strykowskiej policjanci najczęściej ustawiają się w trzech różnych miejscach. Uważać również trzeba na autostradzie A2 w okolicy miejscowości Dmosin oraz na odcinku między Łyszkowicami a Dzierzgowem.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Startując z Łodzi nad morze do Kołobrzegu popularną trasą prowadzącą przez Zgierz, Konin, Inowrocław, Bydgoszcz, Człuchów, Bobolice i Koszalin dotrzemy do celu w ok. 7 godzin i 20 minut, mijając przy tym 25 fotoradarów. Z NaviExpert, dokładając zaledwie 27 km, oszczędzimy ponad godzinę na drodze! Trasa prowadząca przez Stryków, Wrześnię, Głuchowo, Ostroróg, Obrzycko, Czarnków, Trzciankę, Wałcz, Czaplinek, Białogard i Karlino jest także mniej uciążliwa dla kieszeni kierowcy; ominiemy na niej aż 9 fotoradarów.

Łodzianie wybierający się na Mazury do Giżycka przez Łowicz, Sochaczew, Wyszogród, Płońsk, Ciechanów, Przasnysz, Szczytno, Mrągowo i Ryn mogą spodziewać się 12 fotoradarów na drodze. Jak wynika z badań NaviExpert, jadąc fragmentem autostrady A2 do Warszawy i dalej przez Ostrów Mazowiecką, Nowogród i Pisz, na Mazurach będziemy ok. 25 minut wcześniej i miniemy o 5 fotoradarów mniej.

Źródło: NaviEkspert

/ll

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj