Trwa ładowanie...
11-08-2010 11:29

"Nie" dla ograniczeń w odliczaniu VAT od aut z kratką

"Nie" dla ograniczeń w odliczaniu VAT od aut z kratkąŹródło: WP.PL
d6y8xdh
d6y8xdh

Pracodawcy RP uważają, że wprowadzenie w życie proponowanych przez ministerstwo finansów zmian w ustawie o transporcie drogowym i VAT, ograniczające możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów osobowych kupowanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej i paliwa do nich naruszałoby zasadę neutralności - jedną z podstawowych reguł dotyczących podatku od towarów i usług.

(fot. wp.pl)
Źródło: (fot. wp.pl)

_ - Zasada neutralności polega na pomniejszaniu podatku do zapłaty o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT, dokumentujących nabycie przez podatnika towarów i usług na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to tzw. prawo do odliczenia. - Brak możliwości pełnego korzystania z odliczenia będzie stanowić poważne obciążenie przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych i opierających swój profil działalności na usługach związanych z transportem. Odbije się to niekorzystnie na ich kondycji finansowej oraz spowoduje wzrost cen świadczonych przez nich usług _ - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

Poza tym, częste zmiany zasad opodatkowania samochodów powodują nierynkowe zachowania ich nabywców, którzy decyzję kupna uzależniają od możliwości odliczenia VAT, przez co powodują "kołysanie się" wysokości popytu na rynku samochodowym. Zwracając uwagę na to, że ograniczenia odliczenia są odejściem od podstawowych zasad, którymi rządzą - a przynajmniej powinny rządzić się - podatki obrotowe, Pracodawcy RP apelują o zaniechanie wprowadzania przepisów ograniczających możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką.

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj