Trwa ładowanie...

Nie daj się nabrać na zmiany w prawie. Po 4 czerwca wszystko zostaje po staremu

W poniedziałek 4 czerwca w życie wchodzi nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. W wielu mediach pojawiła się informacja, że od tego momentu nie dostaniemy mandatu za brak dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia OC. Jeśli w to uwierzycie, narazicie się na mandat.

Nie daj się nabrać na zmiany w prawie. Po 4 czerwca wszystko zostaje po staremuŹródło: East News, fot: Pawel Skraba/REPORTER
d48xzk5
d48xzk5

Nowe stare prawo

Sejm szybko ją uchwalił, prezydent szybko podpisał i wchodzi w życie 4 czerwca 2018 r. Ustawa zmieniająca Prawo o ruchu drogowym wprowadza kilka ważnych zmian w przepisach. Ta najbardziej interesująca zwykłych kierowców dotyczy braku obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. My również od dawna czekamy na tę zmianę, ale nie warto dać ponosić się emocjom.

W wielu mediach pojawiła się informacja, że opisana powyżej zmiana wchodzi w życie 4 czerwca. Niestety, nic bardziej mylnego. Być może nieporozumienie wzięło się stąd, że 9 maja, w momencie przyjęcia przepisów przez Sejm, w serwisie Polskiej Agencji Prasowej pojawił się niezupełnie precyzyjny komunikat w tej sprawie. Napisano w nim o braku konieczności wożenia dokumentów, a także o terminie wejścia w życie ustawy. Nie wspomniano jednak o najważniejszym szczególe.

– Wraz z 4 czerwca nie ustaje obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. To tylko dzień wejścia w życie ustawy, która umożliwia takie rozwiązanie – mówi Wirtualnej Polsce Karol Manys, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Ministerstwa Cyfryzacji. – Zmiana wejdzie w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej przez ministra informatyzacji komunikatu w tej sprawie. Minister chciałby, żeby kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku wożenia tych dwóch dokumentów przed końcem roku 2018 – kwituje Karol Manys.

Tak naprawdę ministerstwo nie jest jednak w stanie zagwarantować tej daty. By jazda bez wymienionych wyżej dokumentów – prawo jazdy wciąż będzie obowiązkowe – było możliwe, bez zarzutów działać musi Centralna Ewidencja Kierowców w wersji 2.0. Co więcej, bezbłędnie musi funkcjonować połączenie pomiędzy nią i służbami mundurowymi. Chodzi nie tylko o policję, ale też m.in. straż graniczną czy GITD, bo oni też mają prawo kontrolować kierowców. Ministerstwo chce za wszelką cenę uniknąć wpadki podobnej do tej z listopada 2017 r. i związanej z uruchomieniem Centralnej Ewidencji Pojazdów 2.0.

d48xzk5

Na zmiany wciąż musimy czekać, a kierowcy, którzy uwierzą, że od 4 czerwca nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC, w razie kontroli otrzymają mandat. Za każdy z tych dokumentów kara to 50 zł, co oznacza, że policjant wystawi blankiet na kwotę 100 zł.

Bez zmian dla młodych kierowców

Osoby, które dopiero starają się o prawo jazdy, również nie muszą obawiać się zmian, które miały wejść w życie 4 czerwca 2018 r. Jak potwierdził nam Karol Manys, wprowadzenie tak zwanego pakietu młodego kierowcy jest uzależnione od wdrożenia CEK-u 2.0. Tu również zmiana nastąpi po 3 miesiącach od ogłoszenia jej w komunikacie przez ministra cyfryzacji.

Wśród najważniejszych zmian, które miały wejść w życie, było narzucenie młodym kierowcom obowiązku przejścia dodatkowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa jazdy pomiędzy 4. a 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy. W tym wypadku akurat dobrze się stało, bo jak dotąd wybudowano za mało ośrodków, żeby młodzi kierowcy z całej Polski mogli uczestniczyć w kursach bez konieczności pokonywania wielu kilometrów.

Wśród innych zmian, które nie wejdą w życie 4 czerwca 2018 r., można wymienić obowiązek jazdy z zielonym listkiem na szybie w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy od uzyskania prawa jazdy. W tym samym okresie próbnym młodzi kierowcy mieli również jeździć wolniej – do 50 km/h w terenie zabudowanym bez względu na znaki, do 80 km/h poza terenem zabudowanym i do 100 km/h na autostradach.

Osoby, które nie zdążyły z przejściem kursu na prawo jazdy, mogą odetchnąć z ulgą. Mają na to przynajmniej kilka dodatkowych miesięcy.

d48xzk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48xzk5
Więcej tematów