Trwa ładowanie...
dzx2hu8

Naukowcy z Lublina pracują nad dieslem na gaz

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy z Lublina pracują nad dieslem na gaz
(PAP/Andrzej Grygiel)
dzx2hu8

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej biorą się za instalacje zasilania silników Diesla gazem ziemnym. Dostali na to 3 mln zł rządowej dotacji - informuje "Dziennik Wschodni".

Sprężony gaz ziemny (CNG) jest tańszy niż propan-butan, tak samo bezpieczny i bardziej ekologiczny. Ale kłopotem jest to, że potrzebuje specjalnych butli i stacji tankowania.

A największe problemy konstruktorzy mają z instalacją CNG w dieslach. Naukowcy z Lublina rozwiązali ten problem. - Wiemy, jak to inteligentnie zrobić. Chcemy dozować paliwo gazowe bezpośrednio do komory spalania - mówi prof. Mirosław Wendeker z PL, ale szczegółów na razie nie zdradza.

dzx2hu8

Projekt dalszych badań nad tym zagadnieniem znalazł się wśród 180 wybranych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z ponad tysiąca rozmaitych pomysłów z całego kraju. Naukowcy z Lublina dostaną 3 mln zł na realizację projektu.

Michał Biały, doktorant na PL, który ma niemały udział w projekcie, mówi, że chodzi o silnik Diesla zasilany olejem napędowym i CNG. - Dzięki temu wtryskowi możemy dozować paliwo, a tym samym zmniejszyć zużycie oleju. Powinno być taniej i bardziej ekologicznie - wyjaśnia.

Samochody nowe i używane w atrakcyjnych cenach. Sprawdź oferty!

dzx2hu8

Podziel się opinią

Share

dzx2hu8

dzx2hu8