Trwa ładowanie...
08-04-2010 11:01

Naukowcy badają uliczne korki

Naukowcy badają uliczne korki
d3h3xjf
d3h3xjf

Ponad połowa samochodów w Małopolsce przekracza prędkość, a 20 proc. pojazdów jest przeciążonych - wynika z badań naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, informuje "Dziennik Polski".

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

W Katedrze Metrologii AGH opracowano system, który pozwala mierzyć i monitorować rozmaite parametry ruchu drogowego. Prace trwały ponad dwa lata. Teraz można automatycznie kontrolować m.in. czas pojawienia się pojazdów na drodze, ich liczbę, prędkość, długość, klasę, ukształtowanie podwozia, liczbę osi, masę pojazdów.

Urządzenie zostało już przetestowane w woj. śląskim i małopolskim, między Brzeskiem a Tarnowem. Wyniki pokazują, że ponad połowa pojazdów przekracza dozwoloną prędkość, a 15-20 proc. jest przeciążonych.

Teraz naukowcy prowadzą rozmowy z firmami zajmującymi się inżynierią ruchu, które byłyby zainteresowane zakupem sprzętu. Ich zdaniem, za pośrednictwem monitoringu można wykrywać miejsca uciążliwe dla kierowców i szukać nowych rozwiązań komunikacyjnych.

d3h3xjf

Pomysł naukowców z AGH wystartował w konkursie "Cudze chwalicie, swego nie znacie", promującym osiągnięcia polskiej nauki, i zakwalifikował się do finałowej czterdziestki. Wyniki będą znane w maju.

[

]( http://wnp.pl )

d3h3xjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h3xjf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj