Trwa ładowanie...
23-02-2016 12:59

Następca "Humvee" komunikuje się dzięki polskiej technologii

Następca "Humvee" komunikuje się dzięki polskiej technologiiŹródło: zdjęcie producenta
d20rjq4

L-ATV firmy Oshkosh to następca popularnego, również w naszej armii, lekkiego pojazdu taktycznego Humvee, potocznie zwanego również Hummerem. Nowe auto właśnie rozpoczęło swój produkcyjny żywot, a jednym z kluczowych jego elementów będzie system łączności Fonet, opracowany w polskiej firmie WB Electronics.

Oshkosh Corporation z Wisconsin to firma, która w ubiegłym roku pokonała w walce o wojskowy kontrakt na dostawę JLTV (Joint Light Tactical Vehicle - lekkiego pojazdu taktycznego), koncerny Lockheed Martin i producenta oraz dotychczasowego dostawcę Humvee AM General. Lockheed jednak nie pogodził się z porażką i złożył protest, a następnie skargę do sądu federalnego. Kilka dni temu koncern jednak zdecydował się wycofać skargę, co pozwoliło na uruchomienie kontraktu przez firmę Oshkosh.

Pierwsze zamówienie ma dotyczyć łącznie niemal 17 tys. samochodów taktycznych za 6,7 miliardów dolarów (cena pojedynczego L-ATV to około 399 tysięcy dolarów). Według planów armia może jednak zamówić łącznie około 55 tysięcy tych pojazdów za około 30 miliardów dolarów. Kontrakt miałby zostać wypełniony do 2040 r., a pierwsze, w pełni wyposażone w Oshkoshe jednostki, mają zacząć funkcjonować od 2018 r.

d20rjq4

Uruchomienie kontraktu wiąże się również z dobrymi wieściami dla naszej zbrojeniówki, bowiem nowe JLTV wyposażone są w bezprzewodowy system łączności Fonet, opracowany przez inżynierów z ożarowskiej firmy WB Electronics. System ten jest obecnie produkowany na licencji w USA przez koncern Harris. Fonet jest wykorzystywany w Wojsku Polskim m.in. w transporterach piechoty, a także korzystają z niego siły zbrojne Szwecji, Węgier, Słowacji i USA.

Wybór polskiego systemu łączności na potrzeby armii USA i nowych JLTV, poprzedziły ponad roczne testy, prowadzone w oparciu o prototypowe pojazdy dostarczone przez trzy firmy biorące udział w przetargu. Teraz Fonet skomunikuje załogi ponad 50 tysięcy L-ATV wykorzystywanych przez amerykańskie wojska lądowe i piechotę morską.

BC

d20rjq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20rjq4
Więcej tematów