Trwa ładowanie...
15 grudnia 2015, 11:56

Napęd na cztery koła w hybrydowym crossoverze

Napęd na cztery koła w hybrydowym crossoverzeŹródło: Materiały prasowe
d2e553n
d2e553n

Napęd na cztery koła przydaje się na śliskich nawierzchniach, szczególnie zimą. W jaki sposób zastosowano to rozwiązanie w hybrydowym crossoverze?

W tradycyjnych samochodach napęd wszystkich kół uzyskiwany jest przez przeniesienie momentu obrotowego na drugą oś za pomocą wału napędowego, łączącego zintegrowaną z silnikiem przekładnię z mechanizmem różnicowym drugiej osi. Rozwiązanie to wiąże się z szeregiem niedogodności - stały napęd wiąże się ze zwiększonym zużyciem paliwa, a możliwość odłączania i włączania napędu drugiej osi dodatkowo zwiększa komplikację układu i zwykle wymaga udziału kierowcy.

W hybrydowych Lexusach NX 300h i RX 450h zastosowano sterowany elektronicznie napęd AWD o nazwie "E-Four". Koła przednie są napędzane bezpośrednio przez hybrydową jednostkę napędową z bezstopniową przekładnią e-CVT, łączącą moc silnika spalinowego i elektrycznego. Napęd tylnej osi zapewnia zintegrowana z nią osobna jednostka elektryczna o mocy 67 KM z własnym sterownikiem mocy, przekładnią redukcyjną i mechanizmem różnicowym.

Moment obrotowy przekazywany na tylne koła jest na bieżąco regulowany przez elektronikę, sterującą napędem. Podczas jazdy w normalnych warunkach silnik elektryczny tylnej osi jest wyłączony, co ogranicza zużycie paliwa. W sytuacji, gdy sterownik wykryje poślizg napędzanych kół przedniej osi, automatycznie zmniejsza przekazywany do nich moment obrotowy i uruchamia silnik kół tylnych, ułatwiając np. ruszanie na śliskiej nawierzchni.

Elektronika odpowiednio dozuje moc tylnego silnika, także podczas dynamicznej jazdy, poprawiając stabilność i sterowność samochodu. Podczas zwalniania i hamowania silnik tylnej osi pełni również rolę generatora ładującego akumulator układu hybrydowego, umożliwiając odzyskanie części energii kinetycznej pojazdu.

d2e553n

ll

d2e553n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e553n
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj