Trwa ładowanie...
02-12-2014 16:30

Napęd hybrydowy w służbie osiągów

Napęd hybrydowy w służbie osiągówŹródło: mat. prasowy
d258bat
d258bat

Samochody hybrydowe wielu kojarzą się z oszczędnymi, ale powolnymi i nudnymi pojazdami. Jednak na tym nie kończą się możliwości układu zawierającego silnik spalinowy i elektryczny. Takie połączenie przydaje się też przy konstrukcji samochodów sportowych i wyścigowych.

Wbrew pozorom oszczędne samochody rodzinne i auta sportowe, a nawet wyścigowe, mają ze sobą jedną bardzo ważną wspólną cechę. W przypadku jednych i drugich liczy się wydajność, czyli to, żeby możliwie najmniejszym kosztem wytworzyć jak największą moc. Oszczędność w wyścigach? Jak najbardziej. Startujące w zawodach długodystansowych konstrukcje Toyoty, Audi i Porsche wykorzystują technologię hybrydową i w ten sposób są zdecydowanie szybsze od swoich klasycznych konkurentów. Nieco inne, ale też wykorzystujące dodatkowy silnik elektryczny rozwiązanie stosowane jest w Formule 1.

Napęd hybrydowy pozwala na bardziej wydajne wykorzystanie paliwa i odzyskiwanie energii podczas hamowania. Dzięki temu konstrukcje tego typu mogą zabierać mniej ciężkiego paliwa na pokład i rzadziej tankować.

O sportowych zaletach napędu hybrydowego mogą też świadczyć najszybsze samochody drogowe na świecie, czyli Ferrari LaFerrari, Porsche 918 Spyder i McLaren P1. Wszystkie trzy najbardziej imponujące supersamochody, które niedawno wyjechały na drogi posiadają napęd hybrydowy. Choć nieco różnią się użytą technologią i rozwiązaniami, to twórcy tych modeli nie mieli wątpliwości, że dołożenie silnika elektrycznego poprawi ich osiągi.

Przykłady znajdziemy też wśród nieco bardziej praktycznych modeli, jak Lexusy. Model LS posiada 5-litrowy silnik, który dzięki układowi hybrydowemu okazuje się zaskakująco oszczędny w mieście. Mniejszy GS 450h oferuje blisko 350 KM, a przy tym zużywa podobne ilości paliwa co klasyczny kompakt w nieco mocniejszym wydaniu.

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj