Trwa ładowanie...

Straż graniczna również może karać kierowców. Lista ich uprawnień jest długa

Nie trzeba być przemytnikiem, żeby narazić się strażnikom granicznym. Mogą oni sprawdzić stan techniczny pojazdu i zatrzymać dowód rejestracyjny. To jednak tylko najnowsze uprawnienie jakie otrzymali, a ich możliwości karania kierowców są większe.

Straż graniczna również może karać kierowców. Lista ich uprawnień jest długaŹródło: Fotolia, fot: Pio Si
d28szw9
d28szw9

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że straż graniczna może legalnie działać na terenie całego kraju. Funkcjonariusz tej służby może sprawdzić dokumenty kierowcy, pojazdu i pasażerów oraz przeszukać wnętrze samochodu. Ma też prawo ukarać za umożliwienie prowadzenia pojazdu osobie nieposiadającej prawa jazdy, niezatrzymanie się do kontroli, a nawet nadmierną prędkość zmierzoną urządzeniem ręcznym. W praktyce SG nie korzysta z tego ostatniego przywileju. W razie braku aktualnego ubezpieczenia OC funkcjonariusz może np. powiadomić o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ale to nadal nie wszystko.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem funkcjonariusze straży granicznej mogą zatrzymywać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli okaże się to konieczne. Nie oznacza to jednak, że pogranicznicy dublują zadania policji.

- Nowe uprawnienia nie zmieniają celów naszych działań. To tylko pomoc w realizacji zadań - mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej. - Nasi funkcjonariusze mogą kontrolować samochody na terenie całego kraju, żeby walczyć ze zjawiskiem nielegalnej imigracji. Czasami zdarza się, że podczas prowadzenia czynności oczywiste jest, że należy zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Wtedy musieliśmy wzywać policję, która ma do tego uprawnienia. Zmiana przepisów sprawiła, że nie ma konieczności angażowania policji - dodaje Agnieszka Golias.

Funkcjonariusz straży granicznej, który zatrzyma dowód rejestracyjny, wystawi pokwitowanie, identyczne jak to wystawiane przez policjanta. Przypominamy, że nowe przepisy zostały wprowadzone przez MSWiA 13 listopada 2017 roku, czyli w tym samym dniu, gdy zaczęło obowiązywać znowelizowane Prawo o ruchu drogowym i funkcjonariusze już korzystają z nowej możliwości Niestety nie wiadomo, ile dowodów zatrzymano przez ostatni miesiąc, ponieważ straż graniczna nie prowadzi takich statystyk, ale jej przedstawiciele zapewniają, że to nie jest celem działania tej formacji. Podstawowymi zadaniami jest kontrolowanie legalności pobytu i zatrudnienia.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj