Trwa ładowanie...
11-01-2010 13:53

Najbezpieczniej od 10 lat

Najbezpieczniej od 10 latŹródło: PAP
d6y8xdh
d6y8xdh

Prawie tysiąc mniej ofiar śmiertelnych, ponad sześć tysięcy mniej rannych i prawie pięć tysięcy mniej wypadków - to bilans poprzedniego roku na polskich drogach. Niestety policjanci zatrzymali ponad 170 tys. pijanych kierowców.

(fot. PAP/Paweł Supernak)
Źródło: (fot. PAP/Paweł Supernak)

W ubiegłym roku doszło w sumie do 44 080 wypadków. Dla porównania rok wcześniej policjanci odnotowali w sumie 49 054 wypadków, czyli mniej o 4 974. Miniony rok, to także spadek liczby osób, które w skutek zdarzeń na drogach poniosły śmierć. W 2009 r. zginęło 4 564 osób. Dla porównani a w 2008 r. ta liczba wyniosła 5 437, czyli mniej o 873. Spadła także liczba rannych. W 2009 r. wyniosła ona 55 906, w 2008 r. zaś 62 907 i jest to spadek o 6 191.

Tak spokojnego roku na polskich drogach nie było do 10 lat - mówią zgodnie policjanci. Jeszcze w 2001 r. na polskich drogach doszło do 53 799 wypadków - teraz ta liczba spadła o prawie 10 tysięcy. Policjanci zwracają uwagę, że w 1989 r., kiedy zdarzyło się ponad 67 tys. wypadków liczba aut zarejestrowanych w Polsce wynosiła zaledwie 8,9 mln. W ciągu kolejnych dziesięciu lat wzrosła ona do ponad 21 mln.

(fot. PAP/Piotr Polak)
Źródło: (fot. PAP/Piotr Polak)

Niestety, zmorą polskich dróg są cały czas pijani kierowcy za kółkiem. W 2009 r. policjanci zatrzymali aż 173 324 takie osoby. Dla porównania w rok wcześniej udało się złapać ich 168 612. Wzrost tej liczby o 4 712, to skutek między innymi coraz częstszych akcji wymierzonych przeciwko nietrzeźwym kierującym.

d6y8xdh

Jako najważniejsze czynniki wpływające na poprawę bezpieczeństwa policjanci wymieniają zarówno stan technicznych samochodów, jak i stan techniczny dróg. Jednak na pierwszym miejscu funkcjonariusze wymieniają zachowanie kierowców i poszanowanie przez nich prawa oraz innych użytkowników dróg. Nie można jednak zapomnieć o działalności policyjnych w zakresie efektywnego nadzoru nad ruchem drogowymW 2009 roku po polskich drogach służbę pełniło około 300 nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, które jak pokazuje praktyka, są bardzo skutecznym narzędziem w walce z piratami drogowymi. Na bezpieczeństwo kierowców wpływa także około 1230 masztów fotoradarów, które wyhamowują szaleńcze zapędy wielu kierowców.

Rok 2009 upłynął także na wielu inicjatywach prewencyjnych podejmowanych przez policjantów ruchu drogowego. Do najważniejszych z nich należały trzy odsłony kampanii "Użyj wyobraźni" skierowanych do motocyklistów, młodych kierowców i pieszych oraz kampania "Rowerem bezpiecznie do celu" prowadzona w ramach rządowego programu "Razem bezpieczniej". Oba te programy doczekają się kontynuacji w tym roku. Funkcjonariusze ruchu drogowego zapowiadają także, że nie przestaną prowadzenia akcji typu "Trzeźwe poranki" i z całą surowością będą karać tych, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Jakub Wielicki (WP)/KGP

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj