Trwa ładowanie...
30-09-2009 16:54

Najbardziej niebezpieczny miesiąc

Najbardziej niebezpieczny miesiącŹródło: zdjęcie producenta
d1wuq1e
d1wuq1e

Październik jest najniebezpieczniejszym miesiącem pod względem śmiertelnych wypadków drogowych. Okres przejściowy charakteryzujący się znacznym pogorszeniem warunków atmosferycznych ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w których poszkodowani są zarówno kierowcy, ich pasażerowie, jak i piesi.

Niepokojące statystyki
- _ Wcześniej zapadający zmrok, coraz częstsze opady deszczu i zła widoczność mają istotny wpływ na pogorszenie warunków jazdy _ - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Dodatkowym elementem wpływającym na wzrost wypadków jest również fakt, że kierowcy podczas wiosenno-letnich podróży zdążyli "odzwyczaić się" od jazdy w deszczu czy we mgle. W październiku ubiegłego roku w Polsce doszło do 4 684 wypadków, w których śmierć poniosło łącznie 569 poszkodowanych, oznacza to, że każdego dnia tego miesiąca ginęło na drodze średnio 18 osób!

Deszcz najgroźniejszy podczas kilku pierwszych minut Najważniejszą rzeczą, o której wraz z początkiem jesieni powinni pamiętać kierowcy to zmniejszenie prędkości. Najbezpieczniej jest jechać wolniej niż pozwala na to maksymalna dozwolona w danym miejscu prędkość, szczególnie gdy pada deszcz. Warto pamiętać, że podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu drogi są najbardziej śliskie. - _ Woda, mieszając się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu, tworzy cienką, niewidoczną i bardzo śliską powierzchnię _ - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - _ Do tego aby została ona zmyta potrzeba czasem nawet do pół godziny intensywnych opadów deszczu - dodają trenerzy _.

Uwaga na pieszych Jesienią, w warunkach pogorszonej widoczności szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi, dlatego kierowcy powinni zachować wyjątkową ostrożność zwłaszcza wówczas, gdy zbliżają się do przejść dla pieszych. Muszą też obserwować pobocza podmiejskich dróg, po których poruszają się znacznie mniej widoczni o tej porze roku przechodnie. Dobrze, aby osoby, które idą poboczem, miały na sobie kamizelkę odblaskową lub przynajmniej ubranie w intensywnym kolorze. Pozwoli to kierowcom na dostrzeżenie ich w odpowiednim momencie – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Kałuże, akwaplanacja i liście - jesienne zagrożenia Intensywne jesienne opady deszczu niosą ze sobą wiele zagrożeń na drodze. W takich warunkach zwiększa się ryzyko poślizgu wodnego, czyli tzw. akwaplanacji. Do zjawiska tego dochodzi wówczas, gdy bardzo szybko obracające się koło nie jest w stanie odprowadzić dostatecznej ilości
wody spod opony. W rezultacie opona traci kontakt z nawierzchnią jezdni. Aby nie wpaść w bardzo groźny wodny poślizg, należy zdecydowanie zmniejszyć prędkość na mokrej nawierzchni, dbać o nienaganny stan opon (odpowiednia grubość bieżnika zapewniająca odprowadzanie wody) oraz unikać rozległych kałuż. Równie niebezpieczny jest poślizg na liściach, które jesienią często zalegają na jezdniach. Wjechanie na nie z dużą prędkością może spowodować utratę przyczepności. Dodatkowo, zalegające liście często przykrywają niebezpieczną, głęboką kałużę lub masę błota, w którym może ugrzęznąć samochód.

Warto sprawdzić - zanim wyruszysz w drogę jesienią Początek jesieni to dobry czas na odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży w wymagających i trudnych warunkach jesienno-zimowych. Ważne, aby pamiętać o sprawdzaniu podstawowych elementów podnoszących bezpieczeństwo jazdy w tym okresie. Należą do nich:
- sprawdzanie akumulatora
- sprawdzenie stanu opon i grubości bieżnika oraz ewentualna wymiana
- zmiana opon na zimowe gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 st. C
- regularna kontrola ciśnienia w oponach
- sprawdzenie i ewentualnie wymiana wycieraczek
- regularne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy
- regulacja i utrzymywanie w czystości reflektorów
- kontrola i ewentualnie wymiana płynu do chłodnic

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj