Trwa ładowanie...
29-11-2013 15:49

Nagrody "Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego" przyznane

Nagrody "Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego" przyznaneŹródło: YouTube
dx6ja5q
dx6ja5q

Państwowe Ratownictwo Medyczne, Fundacja Jednym Śladem i były policjant stołecznej drogówki Wojciech Pasieczny - to m.in. tegoroczni laureaci nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek w Warszawie.

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, które przyznaje nagrody, to inicjatywa non profit na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, której członkami są przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych oraz administracji rządowej. Jak powiedział PAP prezes Partnerstwa Bartłomiej Morzycki, ideą przyznawania nagród była chęć wyróżniania osób i instytucji zajmujących się promocją bezpieczeństwa ruchu drogowego. - W tym roku mieliśmy ponad sto zgłoszeń. To nie jest tak, że tylko kierowcy odpowiadają za bezpieczeństwo ruchu drogowego. To jest odpowiedzialność zbiorowa wszystkich osób, które korzystają z dróg i chodników, czyli także rowerzystów i pieszych - powiedział Morzycki.

Nagrody w pięciu kategoriach dla liderów bezpieczeństwa ruchu drogowego zostały przyznane po raz czwarty. W kategorii organizacja pozarządowa wyróżniona została Fundacja Jednym Śladem. Doceniono ją za tworzenie kampanii, których celem jest "przełamanie stereotypowego postrzegania motocyklistów jako nieodpowiedzialnych i szalonych użytkowników ruchu drogowego". Chodzi m.in. o akcje "Świeć nocą przykładem" czy "Bezalkoholowy piknik motocyklowy". W kategorii instytucja publiczna laureatem zostało Państwowe Ratownictwo Medyczne. "Nie jest to jedna instytucja wyodrębniona pod względem organizacyjnym, ale cały system instytucji odpowiedzialnych za ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Codzienna, bardzo odpowiedzialna praca pojedynczych, zazwyczaj anonimowych pracowników, pozwala uratować setki ludzkich istnień" - podkreślono w uzasadnieniu.

Natomiast w kategorii osoba roku zwyciężył były policjant "drogówki", obecnie biegły sądowy Wojciech Pasieczny. Wyróżniono go za "ogromne, nie tylko zawodowe, ale i osobiste zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego". Jak podkreślono nadał on statystykom drogowym "ludzki wymiar" poprzez prezentowanie konkretnych wypadków drogowych i ich ofiar. Portal edukacyjny Wychowanie Komunikacyjne otrzymał nagrodę w kategorii media roku "za popularyzację zasad bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym oraz upowszechnienie skutecznych instrumentów wychowania komunikacyjnego w domu i szkole". W kategorii firma roku zwyciężyła korporacja ELE TAXI. Została ona doceniona za przeszkolenie wszystkich swoich kierowców z zakresu pierwszej pomocy i wyposażenie części samochodów w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia.

Kapituła przyznała w tym roku także nagrodę specjalną. Otrzymał ją prof. Ryszard Krystek z Politechniki Gdańskiej. W latach 90. kierował zespołami przygotowującymi programy poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce (GAMBIT 96 i GAMBIT 2000). Był członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk. Pierwszy prezes zarządu Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej. W latach 2004-2005 wiceminister infrastruktury w rządzie Marka Belki.

W Partnerstwie zrzeszone są m.in.: Fundacja Krzysztofa Hołowczyca "Kierowca Bezpieczny", Polski Czerwony Krzyż, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Automobil Klub, Instytut Transportu Samochodowego, Polska Agencja Prasowa, Polskie Stowarzyszenie Motorowe. Partnerstwu patronują Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Bank Światowy.

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj