Trwa 艂adowanie...
d1987ta
26 lutego 2014, 12:11

Nadchodzi o艣wietleniowa rewolucja?

d1987ta
d1987ta

Ostatnie lata w motoryzacji to przede wszystkim ogromny przyrost elektroniki w samochodach. Obecnie nad bezpiecze艅stwem i komfortem kierowcy czuwa ca艂e multum czujnik贸w, asystent贸w i komputer贸w. Ten boom nowoczesnych rozwi膮za艅 nie m贸g艂 naturalnie omin膮膰 o艣wietlenia samochod贸w, kt贸re w艂a艣nie przechodzi kolejn膮 rewolucj臋.

Starsi czytelnicy z pewno艣ci膮 pami臋taj膮 jakie wra偶enie robi艂y kiedy艣 偶ar贸wki halogenowe. U偶ytkownicy "Ma艂ych" i "Du偶ych" Fiat贸w przecierali oczy ze zdumienia widz膮c, 偶e po wymianie reflektor贸w nie 艣wiec膮 one ju偶 s艂abym, 偶贸艂tawym 艣wiat艂em, ale mocnym i jasnym, przy kt贸rym wreszcie wida膰 gdzie jedziemy. Ten typ o艣wietlenia okaza艂 si臋 na tyle skuteczny, 偶e najlepsze uk艂ady wykorzystuj膮ce halogeny nadal s膮 niewiele gorsze od swojego nast臋pcy.

Prze艂omowe konstrukcje
Nast臋pc膮 tego rozwi膮zania s膮 ksenony, oferuj膮ce bardziej r贸wnomierny snop 艣wiat艂a o barwie zbli偶onej do naturalnego, a tak偶e (cho膰 nie zawsze) wi臋kszy zasi臋g. Prawdziw膮 rewolucj膮 by艂o tu jednak wprowadzenie uk艂ad贸w adaptacyjnych. Zacz臋艂o si臋 od skr臋tnych reflektor贸w, 艣ledz膮cych ruch kierownicy i do艣wietlaj膮cych zakr臋ty oraz czujnik贸w prze艂膮czaj膮cych automatycznie 艣wiat艂a drogowe na mijania. Co prawda te rozwi膮zania mo偶na by艂o spotka膰 ju偶 kilka dekad temu, ale powr贸ci艂y po d艂ugiej nieobecno艣ci i dzisiaj znajdziemy je w wi臋kszo艣ci nowych samochod贸w. Trudno te偶 przeceni膰 najbardziej zaawansowane systemy adaptacyjnych reflektor贸w, dostosowuj膮cych si臋 r贸wnie偶 do pr臋dko艣ci, warunk贸w pogodowych, a nawet "planuj膮cych" z wyprzedzeniem jak mocno i w kt贸r膮 stron臋 艣wieci膰, na podstawie informacji z nawigacji.

(fot. Zdj臋cie producenta)
殴r贸d艂o: (fot. Zdj臋cie producenta)

Kolejna rewolucja mia艂a miejsce ca艂kiem niedawno, bo w 2008 roku, kiedy na rynku pojawi艂o si臋 Audi R8 V10, wyposa偶one w pe艂ni LED-owe reflektory. Rozwi膮zanie to ponownie zbli偶y艂o nas stron臋 艣wiat艂a o - identycznej co s艂oneczne - barwie. Dodatkowo otrzymali艣my nieco lepsz膮, ni偶 w przypadku ksenon贸w moc 艣wiat艂a oraz wi臋kszy zasi臋g. Zauwa偶alnym krokiem naprz贸d by艂o poprawienie adaptacyjnych funkcji. Przyk艂adowo, w BMW serii 7 reflektor ma automatycznie sterowan膮 przes艂on臋, kt贸ra p艂ynnie reguluje, gdzie dok艂adnie pada snop 艣wiat艂a. To rozwi膮zanie robi wra偶enie. Pozwala na ci膮g艂e u偶ywanie 艣wiate艂 drogowych bez o艣lepiania innych kierowc贸w. Je偶eli zbli偶ymy si臋 do innego auta, albo co艣 b臋dzie jecha艂o z naprzeciwka, system stworzy wok贸艂 tego pojazdu ciemn膮 plam臋, otoczon膮 intensywnym 艣wiat艂em.

d1987ta

Podobn膮 sztuczk臋 zastosowano w od艣wie偶onym niedawno Audi A8 i jego LEDowych reflektorach Matrix. W tym przypadku adaptacja do warunk贸w drogowych nie odbywa si臋 za pomoc膮 przes艂ony, ale indywidualnego zapalania i gaszenia jednego z pi臋ciu zespo艂贸w diod (samych diod jest po 25 na ka偶dy reflektor). Zupe艂n膮 nowo艣ci膮 jest tu natomiast tzw. "艣wiat艂o rozpoznaj膮ce". Je艣li samoch贸d wykryje pieszego, id膮cego poboczem (wykorzystuj膮c do tego system Night Vision), trzykrotnie b艂y艣nie diodami w jego stron臋, aby zwr贸ci膰 zar贸wno uwag臋 kierowcy na pieszego, jak i pieszego na zbli偶aj膮cy si臋 samoch贸d.

(fot. Zdj臋cie producenta)
殴r贸d艂o: (fot. Zdj臋cie producenta)

Dwa kroki do przodu i jeden w ty艂?
Na wszystko to, co napisali艣my, trzeba jednak wzi膮膰 pewn膮 poprawk臋. Okazuje si臋, 偶e niekoniecznie nowsza technologia oznacza znaczn膮 (i wart膮 dop艂aty) popraw臋 widoczno艣ci. Przeci臋tne ksenony wcale nie musz膮 by膰 zauwa偶alnie lepsze od dopracowanych halogen贸w, a z LED-ami sprawa ma si臋 jeszcze gorzej. Diody 艣wietnie nadaj膮 si臋 do nadania autu nowoczesnego wygl膮du, ale trudno wydoby膰 z nich odpowiednio du偶o 艣wiat艂a, aby mog艂y pracowa膰 w g艂贸wnych reflektorach. Dlatego te偶 uk艂ady godne polecenia s膮 bardzo drogie. W ka偶dym BMW serii 7 dostaniemy ksenony, natomiast dop艂ata do rewelacyjnie dzia艂aj膮cych, adaptacyjnych LED贸w to... 12 677 z艂.

d1987ta

W przypadku Audi A8 diodowe 艣wiat艂a (i to z funkcjami adaptacyjnymi) otrzymamy bezp艂atnie, ale reflektory LED Audi Matrix wymagaj膮 dop艂aty 4 470 z艂. Nie s膮 to niestety tylko fanaberie producent贸w marek premium, kt贸rzy sztucznie zawy偶aj膮 ceny w swoich topowych modelach. LED-owe 艣wiat艂a producent贸w popularnych marek aut, wymagaj膮 dop艂aty kilku tys. z艂 i 艣wiec膮 gorzej od niejednych halogen贸w. Taki problem ma m.in. Nissan Leaf, ale w jego przypadku trudno powiedzie膰, ile dop艂acamy za w膮tpliwy przywilej posiadania diodowych 艣wiate艂 - dost臋pne s膮 tylko jako wyposa偶enie najdro偶szej odmiany (kosztuje ona o 2 400 euro wi臋cej od ta艅szej. W tej cenie otrzymujemy r贸wnie偶 sk贸rzan膮 tapicerk臋, wi臋ksze alufelgi, lepsze nag艂o艣nienie oraz system kamer).

(fot. Zdj臋cie producenta)
殴r贸d艂o: (fot. Zdj臋cie producenta)

W艣r贸d bardziej konwencjonalnych i przyst臋pnych cenowo aut z LED-ami wyr贸偶nia si臋 nowy Seat Leon. Cen臋 jego nowoczesnych 艣wiate艂 trudno oszacowa膰, bo s膮 montowane seryjnie w dro偶szych odmianach i niedost臋pne w ta艅szych. Ich mo偶liwo艣ci s膮 ju偶 nieco lepsze, ni偶 w przypadku wielu konkurencyjnych samochod贸w podobnej klasy, ale oferuj膮 poziom przeci臋tnych ksenon贸w, co ka偶e traktowa膰 je, jako zabieg marketingowy i stylistyczny, a nie post臋p technologiczny.

d1987ta

Co ciekawe (i niepokoj膮ce), nie tylko LEDy w wielu przypadkach maja gorsze parametry od starszego rozwi膮zania. Niedawno na rynku pojawi艂y si臋 modele, wyposa偶one w ksenony, emituj膮ce 艣wiat艂o o nat臋偶eniu 2 000 lumen贸w (zwykle jest to 3 200 lumen贸w). Wyposa偶one w nie reflektory 艣wiec膮 gorzej, ale s膮 ta艅sze i nie wymagaj膮 ani spryskiwaczy, ani systemu samopoziomowania. W efekcie otrzymujemy niewielk膮 popraw臋 w por贸wnaniu z halogenami i nie musimy za ni膮 du偶o p艂aci膰. Tak przynajmniej jest w Skodzie Rapid, gdzie dop艂ata wynosi 1500 z艂. Niestety, wielu producent贸w nie obni偶a klientowi ceny, nie daj膮c tym samym odczu膰, 偶e kupuje produkt o gorszych parametrach. W nowym Citroenie C4 Picasso za s艂absze ksenony musimy zap艂aci膰 jak za "pe艂nowarto艣ciowe", a偶 3000 z艂.

(fot. Zdj臋cie producenta)
殴r贸d艂o: (fot. Zdj臋cie producenta)

艢wietlana przysz艂o艣膰
Bez wzgl臋du na pewne niedoskona艂o艣ci i potkni臋cia producent贸w, o艣wietlenie samochodowe ewoluuje ostatnio bardzo dynamicznie i mo偶e czas pomy艣le膰 o rezygnacji z najstarszego rozwi膮zania? Obecnie na rynku dost臋pne s膮 trzy technologie. Czasami wszystkie znajdziemy w jednym modelu. Tak jest np. w Audi A3. Ponadto, ksenony dostaniemy ju偶 nawet w malutkim Fiacie 500, a w LEDowe reflektory mo偶na wyposa偶y膰 tak偶e od艣wie偶onego Volkswagena Polo.

d1987ta

Mo偶e wi臋c warto zacz膮膰 oferowa膰 seryjnie "tanie" ksenony (takie jak w Skodzie Rapid), a za dop艂at膮 adaptacyjne LEDy, kt贸re daj膮 poczu膰, 偶e mamy do czynienia z krokiem naprz贸d. Rezygnacja z najstarszej technologii jest dobrym pomys艂em, bo niebawem na rynku pojawi si臋 kolejna. Jesieni膮 zadebiutuje BMW i8, b臋d膮ce pierwszym seryjnie produkowanym samochodem, kt贸ry mo偶na wyposa偶y膰 w 艣wiat艂a laserowe. Poza korzystniejsz膮 dla ludzkiego oka barw膮 艣wiat艂a, maj膮 one zaoferowa膰 wi臋kszy zasi臋g, wynosz膮cy... 600 m! To dwa razy wi臋cej, ni偶 w przypadku seryjnych, LEDowych reflektor贸w. Szykuje nam si臋 zatem kolejna, wielka rewolucja.

Rewolucja, kt贸ra - podobnie jak w przypadku diod - mo偶e do艣膰 szybko rozszerzy膰 sw贸j zasi臋g. BMW ju偶 teraz zapowiada implementacj臋 laserowych 艣wiate艂 do innych swoich modeli, a po pi臋tach depcze mu Audi ze swoim koncepcyjnym Sport Quattro, r贸wnie偶 wykorzystuj膮cym t臋 technologi臋. Nie mo偶emy te偶 zapomina膰, 偶e ju偶 rok temu producent z Ingolstadt zaprezentowa艂 swoj膮 wizj臋 tylnego o艣wietlenia, opartego na... wy艣wietlaczu OLED. Efekt nazwano "Rojem" (The Swarm), poniewa偶 podnosi艂 tak prozaiczn膮 rzecz, jak zaznaczenie obecno艣ci auta na drodze, do rangi prawdziwego przedstawienia. Czy偶by technologia o艣wietlenia pi膮tej generacji czeka艂a tu偶 za rogiem?

Micha艂 Doma艅ski/ll/moto.wp.pl

d1987ta
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1987ta
Wi臋cej temat贸w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj