Średnia detaliczna cena benzyny 95 na polskich stacjach wzrosła w ostatnim tygodniu 9 gr/l do 5,64 zł/l i jest to najwyższy poziom cen od początku kwietnia 2013 roku. Obecnie "95-ka" kosztuje w kraju dokładnie tyle ile w analogicznym okresie roku poprzedniego. Od początku wakacji benzyna podrożała blisko 20 gr/l. Wzrosty cen również obserwowaliśmy w przypadku oleju napędowego z tym, że w mniejszej skali. Średnio w skali tygodnia diesel podrożał 6 gr/l do poziomu 5,60 zł/l. Za litr oleju napędowego płacimy obecnie średnio 4 gr/l więcej niż przed rokiem.
Zarówno ceny benzyny jak i diesla w skali całego kraju w zależności od stacji pozostają zróżnicowane. Benzynę 95 możemy kupić po 5,50 zł/l jak i ponad 5,85 zł/l. Podobnie olej napędowy zatankujemy zarówno po 5,40 zł/l jak i blisko 5,80 zł/l.
Podwyżki na stacjach to wynik gwałtownego osłabienia złotówki w drugiej połowie czerwca i pierwszych dniach lipca tego roku oraz wzrostu cen ropy naftowej Brent w rejon 108-109 USD/bbl - najwyższego poziomu od blisko 3 miesięcy. Efekt zmian tych właśnie czynników widzimy dopiero teraz na stacjach. Pozytywną informacją jest fakt umocnienia złotówki w ostatnich dwóch tygodniach, co przełożyło się na wyhamowanie wzrostów cen paliw na rynku hurtowym i powinno zatrzymać dalsze podwyżki cen na stacjach. W dniach 15-19 lipca hurtowe ceny benzyn i diesla spadły około 4 gr/l.
Kolejny tydzień z rzędu stabilne pozostają ceny autogazu. Średnia krajowa detaliczna cena LPG to obecnie 2,31 zł/l co oznacza symboliczny wzrost o 1 gr/l w skali tygodnia. Nie zmienia to faktu, że ostatnio tak niskie ceny autogazu obserwowaliśmy w końcu listopada 2010 roku. W porównaniu z rokiem ubiegłym LPG jest o 43 gr/l tańszy. Autogaz jest również rekordowo tani w relacji do cen benzyny i diesla. Różnica detalicznych cen benzyny i autogazu sięga obecnie ponad 3,30 zł/l.