Na co zwrócić uwagę podczas obserwacji drogi?
Obserwacja drogi ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Okazuje się, że ta czynność tylko z pozoru jest prosta. Na co warto więc zwracać uwagę?
W procesie obserwowania kluczowe są trzy elementy. Pierwszym jest obszar, który skanujemy wzrokiem. Powinien on być możliwie szeroki, swoim zasięgiem powinien również obejmować otoczenie drogi. Jeśli będziemy skupieni wyłącznie na ulicy, nie obserwując otoczenia, możemy za późno zauważyć samochód włączający się do ruchu lub dziecko, które, nieświadome zagrożenia, będzie próbowało przejść na drugą stronę jezdni.
W obserwacji pomoże nam drugi element - koncentracja. To dzięki skupieniu na zadaniu jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości, uważni i gotowi do szybkiej reakcji. Wystarczy jedna chwila nieuwagi, aby kolejne metry były przejechane "w ciemno". W wyniku skanowania drogi wzrokiem kierowca pozyskuje informacje, które analizuje w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie. Niczym komputer ocenia ryzyko poszczególnych elementów drogi i jej otoczenia. Jeśli widzi odbijającą się w stronę jezdni piłkę, może spodziewać się, że ktoś próbujący ją złapać wbiegnie na ulicę. Poszczególne zdarzenia mogą powodować zwiększoną uwagę albo zdecydowaną reakcję, pozwalającą uniknąć trudnych sytuacji. Należy pamiętać, że dzięki umiejętności analizowania otoczenia otrzymujemy dodatkowy czas na reakcję, ponieważ mamy świadomość tego, co może się wydarzyć. Niestety ta umiejętność nie jest nam dana, musimy ją pozyskać w procesie szkolenia lub zdobyć poprzez doświadczenie.
- Podczas jazdy na drodze w jednym czasie może wystąpić kilka zdarzeń potencjalnie ryzykownych. Warto nauczyć się, a później ćwiczyć ocenę takich sytuacji i podejmowanie szybkich decyzji. W ocenie poziomu ryzyka pomocne będą odpowiedzi na następujące pytania: jakie to jest zdarzenie, jak daleko jest od nas, jaki jest układ drogi i jej otoczenia, czy się przemieszcza, jak szybko możemy być w jego zasięgu. By podjąć decyzję powinniśmy jeszcze wziąć pod uwagę, co widzimy a czego możemy nie widzieć, jak to zdarzenie może się rozwinąć, które zdarzenie stanowi największe zagrożenie i co zrobimy, gdy sytuacja rozwinie się inaczej niż oczekiwaliśmy - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.
Obserwując drogę zauważajmy elementy, które mogą nam dostarczyć więcej wiedzy, pozwalającej określić sytuację oraz położenie innych uczestników ruchu drogowego. Może być to ukształtowanie terenu, drzewa czy na przykład lampy oświetleniowe. Dzięki nim będziemy mogli ocenić np. czy teren jest pofałdowany, dostrzeżemy zakręty i ocenimy ich kąty. W szybach sklepów możemy zobaczyć odbicia samochodów czy pieszych, a widoczny zza budynku cień może oznaczać samochód, który próbuje włączyć się do ruchu.
Źródło: Szkoła Auto Skoda
ll