Można odliczać VAT od paliwa do pick-upów
Właściciele pick-upów mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa - potwierdził wiceminister finansów Jacek Kapica w odpowiedzi na interpelację. Jednocześnie poinformował, że przeprowadzone kontrole wykazały brak zapłaty należnej akcyzy przez dilerów pick-upów.
Kapica wyjaśnił, że pick-upy są inaczej traktowane dla celów podatku akcyzowego, a inaczej dla podatku od towarów i usług. Z reguły ich właściciele mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa, tak jak właściciele samochodów ciężarowych, jeżeli tylko wykorzystują je w działalności opodatkowanej VAT, czyli głównie w działalności gospodarczej.
Nie oznacza to natomiast - wyjaśnił wiceminister - że pojazdy te są samochodami ciężarowymi w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Poinformował, że nawet jeżeli pick-up ma homologację na samochód ciężarowy, nie świadczy to jeszcze o tym, że nie jest objęty podatkiem akcyzowym. - Także wpis "samochód ciężarowy" w dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie (np. ze stacji diagnostycznej) nie rozstrzyga o opodatkowaniu danego pojazdu akcyzą - dodał.
Kapica wyjaśnił, że o tym, czy od auta musi być zapłacona akcyza, decyduje wyłącznie definicja samochodów osobowych zawarta w ustawie o podatku akcyzowym oraz tzw. nomenklatura scalona, do której ta ustawa się odnosi. Akcyzę muszą płacić m.in. dilerzy samochodów osobowych i dlatego - jak poinformował Kapica - organy podatkowe kontrolowały w ostatnich latach w tym zakresie m.in. dilerów takich marek, jak Mitsubishi i Nissan.
Wiceminister poinformował, że przeprowadzone kontrole podatkowe wykazały, iż akcyzy nie zapłaciły m.in.: przedsiębiorstwo Inter-Car S.C. z siedzibą w Toruniu, spółka Nissan Sales Central Ekstern Europe Kereskedelmi Korlatolt Felelossegu Tarsasag spółka z o.o. oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie oraz spółka MMC Car Poland. Z reguły chodziło o brak akcyzy w latach 2007 - 2009, bo ten okres był głównie kontrolowany. O problem z opodatkowaniem pick-upów spytał poseł Maciej Wydrzyński (RP).