Możliwości współczesnego GPS
Gdy w 1957 r. amerykańscy badacze obserwowali radzieckiego satelitę Sputnik 1, nikt nie pomyślałby, że stworzą wynalazek tak powszechny w dzisiejszych czasach. Jakie są najnowsze możliwości nawigacji GPS?
Pomysł stworzenia systemu nawigacyjnego pojawił się w głowie niemieckiego naukowca Karla Hansa Janke, który opatentował go w 1943 r. To on odkrył, że dwa obiekty mogą wysyłać sygnał elektromagnetyczny w sposób ciągły. Za początek prac nad technologią uznaje się jednak rok 1957 - wtedy to Amerykanie, z obawy przed zagrożeniem ze strony Sputnika 1 zaczęli wykorzystywać sygnał satelitarny do określania lokalizacji obiektu. Przez lata technologia służyła jedynie armii - dopiero w 1983 r., gdy koreański samolot przez złe warunki pogodowe znalazł się na terytorium ZSRR i został zestrzelony, postanowiono nawigację udostępnić cywilom.
Dziś nawigacje posiadają ekrany dotykowe skonstruowane tak, by nie było problemów z ich używaniem w słońcu. Poza doprowadzeniem do celu kierowcy poprzez różne mapy (wektorowe, topograficzne, satelitarne) potrafią analizować np. wyniki sportowe podczas biegania czy wspomagać żeglarzy. Przełomem było wprowadzenie baterii litowo - jonowych o pojemności 1 050 mA/h, które pozwalają na pracę urządzenia nawet do 8 godzin.
Niektóre urządzenia GPS są przystosowane do jazdy na motorze. Odbiornik wyposażony jest w uchwyt do zamontowania i wyświetlacz, który można obsługiwać w rękawicach motocyklowych. W tego typu nawigacjach występuje protokół Bluetooth - umożliwia on przekazywanie komunikatów bezpośrednio do słuchawki pod kaskiem.
Jak wybrać odpowiednią nawigację? Przede wszystkim należy określić cele, do jakich ma być wykorzystywana. Inne urządzenia doskonale sprawdzają się podczas jazdy samochodów a inne np. podczas jazdy rowerem. Warto zwrócić uwagę na solidność jej wykonania - możliwości pozwalają na przygotowanie urządzeń odpornych na wodę, kurz czy wstrząsy. Istotne jest też sprawdzenie dostępnych map.
Dla najbardziej wymagających dobrym rozwiązaniem są zdjęcia trójwymiarowe, a w przypadku nawigacji mapy wektorowe. Jeśli urządzenie ma być wykorzystywane w terenie, warto pomyśleć o obsłudze map rastrowych bądź zdjęć satelitarnych. Do celów turystycznych dobrze sprawdzą się mapy topograficzne, pokazujące wysokości czy kąt nachylenia.
Źródło: inPlusPR
ll/moto.wp.pl