Trwa ładowanie...
23-01-2013 15:25

Możliwości współczesnego GPS

Możliwości współczesnego GPSŹródło: PAP/Leszek Szymański
d494w8p
d494w8p

Gdy w 1957 r. amerykańscy badacze obserwowali radzieckiego satelitę Sputnik 1, nikt nie pomyślałby, że stworzą wynalazek tak powszechny w dzisiejszych czasach. Jakie są najnowsze możliwości nawigacji GPS?

Pomysł stworzenia systemu nawigacyjnego pojawił się w głowie niemieckiego naukowca Karla Hansa Janke, który opatentował go w 1943 r. To on odkrył, że dwa obiekty mogą wysyłać sygnał elektromagnetyczny w sposób ciągły. Za początek prac nad technologią uznaje się jednak rok 1957 - wtedy to Amerykanie, z obawy przed zagrożeniem ze strony Sputnika 1 zaczęli wykorzystywać sygnał satelitarny do określania lokalizacji obiektu. Przez lata technologia służyła jedynie armii - dopiero w 1983 r., gdy koreański samolot przez złe warunki pogodowe znalazł się na terytorium ZSRR i został zestrzelony, postanowiono nawigację udostępnić cywilom.

Dziś nawigacje posiadają ekrany dotykowe skonstruowane tak, by nie było problemów z ich używaniem w słońcu. Poza doprowadzeniem do celu kierowcy poprzez różne mapy (wektorowe, topograficzne, satelitarne) potrafią analizować np. wyniki sportowe podczas biegania czy wspomagać żeglarzy. Przełomem było wprowadzenie baterii litowo - jonowych o pojemności 1 050 mA/h, które pozwalają na pracę urządzenia nawet do 8 godzin.

Niektóre urządzenia GPS są przystosowane do jazdy na motorze. Odbiornik wyposażony jest w uchwyt do zamontowania i wyświetlacz, który można obsługiwać w rękawicach motocyklowych. W tego typu nawigacjach występuje protokół Bluetooth - umożliwia on przekazywanie komunikatów bezpośrednio do słuchawki pod kaskiem.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Jak wybrać odpowiednią nawigację? Przede wszystkim należy określić cele, do jakich ma być wykorzystywana. Inne urządzenia doskonale sprawdzają się podczas jazdy samochodów a inne np. podczas jazdy rowerem. Warto zwrócić uwagę na solidność jej wykonania - możliwości pozwalają na przygotowanie urządzeń odpornych na wodę, kurz czy wstrząsy. Istotne jest też sprawdzenie dostępnych map.

d494w8p

Dla najbardziej wymagających dobrym rozwiązaniem są zdjęcia trójwymiarowe, a w przypadku nawigacji mapy wektorowe. Jeśli urządzenie ma być wykorzystywane w terenie, warto pomyśleć o obsłudze map rastrowych bądź zdjęć satelitarnych. Do celów turystycznych dobrze sprawdzą się mapy topograficzne, pokazujące wysokości czy kąt nachylenia.

Źródło: inPlusPR

ll/moto.wp.pl

d494w8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d494w8p
Więcej tematów