Motoryzacja/ 4 związkowcy z "Solidarności" wrócili do pracy; pogotowie strajkowe odwołane (aktl.)
(dochodzi informacja o przywróceniu do pracy zwolnionych pracowników i odwołaniu pogotowia strajkowego)
W czwartek zakończyły się negocjacje w tej sprawie związkowców z przedstawicielami dyrekcji - poinformował rzecznik śląsko- dąbrowskiej "Solidarności" Wojciech Gumułka.
Przedstawiciele dyrekcji spółki byli w czwartek wieczorem nieuchwytni.
Szefowa "Solidarności" Fiat Auto Poland, która obejmuje także Powertrain, Wanda Stróżyk powiedziała PAP w czwartek, że powodem zwolnienia pracowników, było to, że przekonywali członków załogi do wstąpienia do związku.
Tej tezie zaprzeczał pracodawca. Rzecznik firmy Marek Ramczewski powiedział PAP, że pracodawca nie wiedział, iż zwalniani są członkami związku zawodowego. "Respektujemy prawo. Powód wypowiedzenia był inny i jest znany zwolnionym" - dodał. Nie ujawnił powodów zwolnienia związkowców.
Według Stróżyk pracownikom odebrano przepustki, a do wyjścia przeprowadzono przez całą halę, by wzbudzić strach u reszty pracowników. Zwolniono ich z obowiązku świadczenia pracy. W czwartek rano, po negocjacjach, dyrekcja cofnęła zwolnienie ze świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia. Nadal toczyły się jednak rozmowy między centralą związkową, a dyrekcją w sprawie całkowitego przywrócenia do pracy.
Zwolnienie związkowców stało się przyczyną ogłoszenia w poniedziałek przez Solidarność pogotowia strajkowego w Powertrain.
Szefowa związku powiedziała, że "Solidarność" domaga się między innymi podwyżek płac dla najmłodszych pracowników, którzy zarabiają 1,2 tys. zł brutto.
Fiat-GM Powertrain Polska jest filią Fiat-GM Powertrain. Spółka zatrudnia obecnie około 1,35 tysiąca osób. Udziały w spółce - po 50 procent - posiadają Fiat Auto oraz General Motors. Firma powstała w grudniu 2000 roku i działa w pomieszczeniach, w których mieścił się Zakład Mechaniki Fiata Auto Poland. Produkuje głównie silniki.