Trwa ładowanie...

Motoreporter: 1 km/h i mandat! Zero tolerancji - nowy pomysł Ministerstwa Infrastruktury

Share
d20gh99

Zero tolerancji dla przekraczania dozwolonej prędkości. To nowy pomysł Ministerstwa Infrastruktury. Popierają go posłowie PO, za jest również policja. Chodzi o to, by całkowicie znieść tolerancję 10 km/h, która sprawia, że tam gdzie można jechać 50 - kierowcy jadą 60 km/h. W myśl nowych przepisów mandat dostalibyśmy już za jazdę z prędkością o 1 km/h wyższą od dozwolonej. W ramach nowego cyklu wideoreportaży - "Motoreporter" - o opinię poprosiliśmy ekspertów. Zdaniem rzeczoznawcy techniki samochodowej - problemem jest sama infrastruktura drogowa i w wielu miejscach, nielogiczne ograniczenia prędkości. Przypomniał też, że prędkościomierze w naszych samochodach nieznacznie zawyżają wskazania, więc dostosowanie się do nowych przepisów nie powinno być dla nikogo problemem. Przedstawicielka policji podkreśla zaś, że dzięki takim zmianom kierowcy zdejmą wreszcie nogę z gazu.

Obecnie obowiązujące przepisy, zakładające tak dużą tolerancję (do 10 km/h) są jednymi z bardziej liberalnych w Europie, a nawet na świecie. Gdy wprowadzano taki margines, tłumaczono to faktem, że liczniki samochodowe nie zawsze są dokładne, a dodatkowo lepiej, żeby kierowca skupił się na drodze, a nie na prędkościomierzu. Dzisiaj jednak posłowie doszli do wniosku, że te niepodlegające karze 10 km/h traktowane jest przez kierowców jako możliwość szybszej jazdy, bez konsekwencji.

Rozwiązanie podoba się policji, bo dodatkowe 10 km/h w terenie zabudowanym potrafi stanowić dużą różnicę w długości drogi hamowania. Policjanci obiecują, że w zdecydowanej większości przypadków nie będą wystawiać mandatów za jazdę za szybką o 2-3 km/h, a dawać pouczenia. Pouczeń nie będą jednak z pewnością dawać fotoradary. Będą jednak musiały mieć tolerancję prędkości. Być może nawet większą, niż 10 km/h. Inaczej w mgnieniu oka "zapychałyby" się zdjęciami kierowców, przekraczających prędkość, pozwalając kolejnym uczestnikom ruchu bezkarnie łamać przepisy.

Czy nowy pomysł ministerstwa ma sens i spodoba się również kierowcom? O tym już wkrótce w pierwszym odcinku nowej serii reportaży wideo - "Motoreporter" w serwisie moto.wp.pl.

mw, moto.wp.pl

d20gh99

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20gh99
d20gh99
Więcej tematów