Trwa ładowanie...
6 sierpnia 2014, 13:08

Motocykle 125 cm3: czy na drogi wyjadą samobójcy?

167
Share
Motocykle 125 cm3: czy na drogi wyjadą samobójcy?Źródło: zdjęcie producenta
d47krg4
d47krg4

Już 24 sierpnia każdy posiadacz prawda jazdy kategorii B (od co najmniej 3 lat) będzie mógł kupić motocykl o pojemności 125 cm3 i legalnie ruszyć nim w drogę. Nie tylko skuter, ale motocykl! Czy bezpieczeństwo na drogach wzrośnie, czy czeka nas fala wypadków, rannych i śmiertelnych ofiar?

Zanim zaczniemy rozważania, co nas czeka, pozwólcie na garść danych statystycznych. Z policyjnych obliczeń wynika, że w ubiegłym roku na polskich drogach motorowerzyści (posiadacze skuterów do 50 cm3) uczestniczyli w ponad 2 tys. wypadków. W 903 przypadkach kierowcy jednośladów byli sprawcami zdarzenia (winnymi spowodowania 217 wypadków byli kierowcy w wieku 15-17 lat). Łącznie zginęło 9 osób, a rannych zostało 250. Z kolei statystki dotyczące motocyklistów wskazują, że za ponad 70 proc. wszystkich wypadków odpowiadali nie oni, ale kierowcy samochodów.

Z tych statystyk wynika jasno, że jazda jednośladem – skuterem lub motocyklem – nie jest zajęciem bezpiecznym. Tymczasem wkrótce liczba tych pojazdów radykalnie wzrośnie, na co już cieszą się producenci (a my jako dziennikarze jesteśmy zasypywani ofertami „stodwudziestekpiątek”). Niedawno podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o ruchu drogowym znosi obowiązek uzyskania uprawnień do kierowania motocyklami dla tych wszystkich, którzy mają prawo jazdy kategorii B od trzech lat. Będą oni mogli jeździć jednośladami wyposażonymi w silnik do 125 cm3, o mocy nieprzekraczającej 11 kW (blisko 15 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.

Co ciekawe, a o czym wie niewielu Polaków, podobne rozwiązania prawne zostały już wprowadzone w innych krajach. Na Węgrzech w 2012 roku wprowadzono przepis, który pozwala właścicielom samochodowego prawa jazdy na prowadzenie jednośladów o pojemności do 125 cm3. W Czechach takie prawo obowiązuje od 2013 roku. Statystki z tych krajów nie pozostawiają wątpliwości: spadła w nich liczba wypadków z udziałem kierowców skuterów i motocykli. Radykalnie spadła też liczba ofiar śmiertelnych.

Może więc zamiast martwić się, że ulice miast zapełnią 40-letni motocykliści, którzy spełniają marzenia z młodości, a nie mają pojęcia o specyfice jazdy jednośladem, powinniśmy się cieszyć? Postanowiliśmy spytać o to ekspertów, którzy zajmują się bezpieczeństwem ruchu drogowego i problematyką związaną z motocyklami na co dzień. Oto co nam powiedzieli.

d47krg4
(fot. Fotolia)
Źródło: (fot. Fotolia)

Młodszy inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji:
„Problem jest skomplikowany, a to dlatego, że czas na dyskutowanie się skończył. Ustawa została przegłosowana ogromną większością głosów, podpisana przez Prezydenta RP, wkrótce wejdzie w życie. Nie mam zamiaru komentować obowiązującego prawa, bo to bezcelowe. Jestem przekonany, że nie będzie źle, o ile przyszli motocykliści jednośladów do 125 cm3 zachowają rozsądek.

Zupełnie nie martwię się o kierowców powyżej 35-40 roku życia. Z mojego doświadczenia, ale i policyjnych statystyk wynika, że są to osoby zrównoważone. Mają odpowiedni status majątkowy, osobisty, mają doświadczenie i są pragmatykami. Nie sądzę, żeby korzystając z nadarzającej się okazji nagle postanowili zacząć ryzykować. Mówiąc ryzykować mam na myśli: zacząć jeździć powodując zagrożenie dla siebie i innych. W tej grupie najwięcej będzie osób, które zanim ruszą w trasę, wykupią dodatkowe szkolenia, żeby oswoić się z nowymi możliwościami pojazdu.

d47krg4

Bardziej martwię się o młodych. Z naszych statystyk wynika, że kierowcami powodującymi największe zagrożenie są osoby w wieku 18-24. Skoro ustawa pozwala na kierowanie motocyklem do 125 cm3 osobom, które mają prawo jazdy od 3 lat, na ulicach będzie też sporo takich w wieku 21-22 lata. O nich obawiam się najbardziej, czy zdołają utrzymać fantazję na wodzy.

Prywatnie żałuję, że prawo ma taki, a nie inny kształt. Wydaje mi się, że można było zapisać konieczność uzyskania minimalnych uprawnień. Nie chodzi mi o to, żeby na motocykl trzeba było zdawać teorię, ale już egzamin na placu manewrowym byłby dobrym rozwiązaniem. Kierowcy udowadnialiby, że potrafią przyspieszać, hamować, omijać przeszkodę, plan byłby rękojmią ich umiejętności.

Prawodawcy się na to nie zdecydowali, więc pozostaje mieć nadzieję, że rozsądek zwycięży. Nie tylko u doświadczonych kierowców, ale także u młodzieży”.

d47krg4

Znacznie większym optymistą jest Jakub Rymkiewicz z Hondy, który od lat zajmuje się motocyklami u japońskiego importera:
„Ważna sprawa to specyfika motorowerów i motocykli do 125 cm3. Te pierwsze są pojazdami niebezpiecznymi właśnie ze względu na swój brak dynamiki. Są zawalidrogami, a ich prędkość maksymalna to 42 km/h. Tymczasem jednoślady do 125 cm3 są szybsze, można nimi sprawniej przyspieszać i manewrować. Nie chodzi o prędkość maksymalną, ale właśnie o zdolność przyspieszania w tempie ruchu miejskiego. Jednocześnie małe motocykle nie mają cech cięższych maszyn, 600-tek, czy litrowych, które są bardzo szybkimi pojazdami. Większość wypadków, do jakich dochodzi z ich udziałem wynika właśnie z faktu, że są dynamiczne: kierowcy samochodów nie widzą, że nadjeżdżają. Z modelami do 125 cm3 tego problemu nie będzie.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Mam też wrażenie, że dojdzie do zjawiska radykalnej poprawy umiejętności motocyklistów. Do dziś mieliśmy do czynienia z sytuacją, że jeśli ktoś chciał mieć prawdziwy motocykl, kupował zazwyczaj nieodpowiednią dla siebie maszynę. Po prostu zbyt szybką i zbyt ciężką. Honda Goldwing waży 500 kg, a ciężkie Harleye po 300-350 kg. Tymczasem jednoślad do 125 cm3 waży zaledwie trochę ponad 100 kg i jest stosunkowo tani. Kierowcy, którzy zechcą spełnić marzenia z dzieciństwa będą zaczynali od tych mniejszych, by nauczyć się techniki. Będą wykupowali kursy doszkalające, które nie kosztują zbyt wiele (150 zł za godzinę). Dopiero po pewnym czasie będą decydowali się na zrobienie prawa jazdy na cięższe motocykle, mając niezbędne doświadczenie z tymi lekkimi.

d47krg4

Rynek będzie rósł, ale od niskich pojemności do wysokich. Nikt nie będzie zmuszony rzucać się od razu na głęboką wodę. Prawo w swojej nowej formie zachęca do rozpoczynania przygody z motocyklami ludzi rozsądnych i przewidujących”.

W podobnym tonie wypowiada się Mikołaj Sibora, prezes firmy Almot, która produkuje Junaki:
„Sporo osób przestrzega, że liczba wypadków się zwiększy. To demagogia. Być może będzie niewielki wzrost, ale to tylko dlatego, że motocykli będzie na drogach więcej. To tak, jakby tłumaczyć, że w 1950 roku było na polskich drogach bezpieczniej, bo i wypadków było mniej.

Moim zdaniem ustawodawca wprowadził odpowiednie zabezpieczenie, umożliwiając poruszanie się motocyklami do 125 cm3 osobom, które mają prawo jazdy kategorii B od 3 lat. To oznacza, że w większości będą to kierowcy zaznajomieni z ruchem drogowym, praktycy, którzy zdają sobie sprawę z zagrożeń drogowych.

d47krg4

Mam wrażenie, że gros nowych motocyklistów będzie się przygotowywać do nowej przygody merytorycznie i technicznie. Nie wątpię, że wezmą udział w różnych kursach i szkoleniach. Dzięki temu będzie więcej motocykli, ale będzie też bezpieczniej. Pewnie, że trafią się nowi szaleńcy drogowi, ale będą stanowić margines. Zresztą oni są już dziś, jeśli tylko chcą, mogą być groźni, wsiadając za kierownicę samochodu”.

Jak widać, eksperci są optymistami. Choć mają zastrzeżenia, wierzą, że boom na jednoślady, jaki niewątpliwie nastąpi, przyczyni się do poprawy, a nie pogorszenia bezpieczeństwa. Jak będzie w rzeczywistości, dowiemy się pewnie dopiero za rok. Wtedy, kiedy na początku sezonu pierwsza fala kierowców motocykli do 125 cm3 wyjedzie na drogi. A co wy o tym sądzicie: będzie lepiej, czy wręcz przeciwnie?

Marcin Klimkowski, Autokrata.pl

d47krg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze (167)

Dzieci widzą i słyszą. #StopMowieNienawiści.
06 sierpień 2014,
koniu125 jest kierowane do kierowców posiadających kategorie B czyli do ludzi znających przepisy a nie do pieszych , pod tym względem niema niebezpieczeństwa ...Czytaj całość
07 sierpień 2014,
kikikat A to totalny bezsens to tylko wyciaganie kasy - kurs - egzamin kto posiada kat B powinien miec prawo do kierowania kat A te same przepisy .tu tylko ...Czytaj całość
07 sierpień 2014,
jarkoJa jeżdżę od dwóch lat WSK 125 z 77r. Jeżdżę do pracy ok 11 km po mieście . Średnia i równocześnie moja ulubiona prędkość to 60km/h . Jak trzeba , ale to ...Czytaj całość
Rozwiń komentarze (167)
d47krg4
d47krg4
d47krg4
d47krg4
d47krg4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.