Monitoring pojazdów w praktyce
Coraz więcej właścicieli firm uświadamia sobie, jak ważna jest optymalizacja kosztów związanych z posiadaniem floty aut. Jakie realne korzyści wynikają z posiadania systemu monitoringu pojazdów?
Systemy i urządzenia GPS są już niemal standardem w samochodach firmowych. Wyposażenie w oprogramowanie jest dodatkowym kosztem, jednak jest to nieunikniona inwestycja, jeśli firma chce mieć kontrolę nad swoimi wydatkami. Przynosi to wielopoziomowe korzyści - dysponując odpowiednim systemem fleet manager zyskuje możliwość optymalizacji kosztów użytkowania pojazdów czy też zmniejszania zużycia paliwa, np. na podstawie analizy wygenerowanych raportów.
Ponad to monitoring pojazdu pozwala na kontrolę czasu pracy kierowców, jego efektywnego wykorzystania czy weryfikacji wykonania powierzonych zadań. Operatorzy i dostawcy programów do zarządzania flotą oddają do dyspozycji wiele wariantów usług, dzięki którym są w stanie na bieżąco zarówno kontrolować jak i optymalizować pracę kierowców.
Systemy monitoringu posiadają wiele możliwości kontroli oraz analizy ponoszonych wydatków. Do dyspozycji są takie funkcje jak m. in. aktualne położenie pojazdów, ich wykorzystywanie do celów prywatnych, częstotliwość postojów czy prędkość, z jakimi poruszają się pracownicy. Co istotne - fleet manager ma także możliwość otrzymywania powiadomień gdy dla któregoś samochodu zbliża się termin wygaśnięcia ubezpieczenia, przeglądu technicznego lub gdy któryś z pojazdów przekroczył jeden z granicznych parametrów - np. wyłączenie urządzenia monitorującego, przekroczenie granicy województwa lub zdefiniowanej strefy czy wykonanie jazdy w weekend.
Wbrew powszechnej opinii monitoring pojazdów wcale nie musi być kosztowny - na rynku znajdują się takie rozwiązania które zapewniają wszystkie potrzebne funkcje a przy tym są tanie. Niektóre pakiety dostępne są już od 1 zł/miesiąc z poziomu przeglądarki internetowej, bez konieczności zakupu czy dzierżawy dodatkowego oprogramowania komputerowego.
Źródło: Flotis.pl
ll/moto.wp.pl