Trwa ładowanie...
d1dr550

Model P1 trafił do muzeum Porsche

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Model P1 trafił do muzeum Porsche
(zdjęcie producenta)
d1dr550

Początki marki Porsche kojarzone są z rokiem 1948, kiedy powstał pierwszy sportowy model 356. Ferdinand Porsche był jednak konstruktorem z wieloletnim doświadczeniem, który rozpoczął karierę zawodową w 1989 roku w wiedeńskiej firmie Jakob Lohner & Company. Jego pierwszym projektem był elektryczny samochód, na którym twórca wyrył nieoficjalne oznaczenie P1 (od Porsche numer 1).

Gdy wyjechał na ulice 26 czerwca 1989 roku, samochód ten był jednym z pierwszych pojazdów zarejestrowanych w Wiedniu. W tym czasie samochody elektryczne były stosunkowo popularne, ale projekt Porsche wyróżniał się na tle konkurencji. Napęd ważył tylko 130 kg i dostarczał moc 3 KM. Podczas krótkiego czasu przyspieszania moc mogła wzrosnąć do 5 KM, co pozwalało osiągnąć prędkość 35 km/h. P1 miał zasięg 80 km, co było bardzo dobrym wynikiem 116 lat temu. Dzięki wymiennemu nadwoziu samochód mógł jeździć zarówno latem jak i zimą.

 (fot. zdjęcie producenta)

P1 zapisał się również w historii wyścigów. W 1899 roku w Berlinie wystartował w zawodach samochodów elektrycznych na dystansie 40 km. Autem prowadzonym przez Ferdinanda Porsche jechała jeszcze trójka pasażerów. P1 dotarł na metę 18 minut przed drugim samochodem, a wielu uczestników w ogóle nie ukończyło wyścigu z powodu problemów technicznych.

d1dr550

Nieodrestaurowany samochód trafił do muzeum Porsche i stał się częścią wystawy pokazującej pierwsze dokonania słynnego inżyniera.

sj, moto.wp.pl

Gadżety motoryzacyjne na Allegro. Zobacz najpopularniejsze oferty!Gadżety motoryzacyjne na Allegro. Zobacz najpopularniejsze oferty!

d1dr550

Podziel się opinią

Share

d1dr550

d1dr550