Trwa ładowanie...
30-01-2014 08:51

Model P1 trafił do muzeum Porsche

Model P1 trafił do muzeum PorscheŹródło: zdjęcie producenta
d6y8xdh
d6y8xdh

Początki marki Porsche kojarzone są z rokiem 1948, kiedy powstał pierwszy sportowy model 356. Ferdinand Porsche był jednak konstruktorem z wieloletnim doświadczeniem, który rozpoczął karierę zawodową w 1989 roku w wiedeńskiej firmie Jakob Lohner & Company. Jego pierwszym projektem był elektryczny samochód, na którym twórca wyrył nieoficjalne oznaczenie P1 (od Porsche numer 1).

Gdy wyjechał na ulice 26 czerwca 1989 roku, samochód ten był jednym z pierwszych pojazdów zarejestrowanych w Wiedniu. W tym czasie samochody elektryczne były stosunkowo popularne, ale projekt Porsche wyróżniał się na tle konkurencji. Napęd ważył tylko 130 kg i dostarczał moc 3 KM. Podczas krótkiego czasu przyspieszania moc mogła wzrosnąć do 5 KM, co pozwalało osiągnąć prędkość 35 km/h. P1 miał zasięg 80 km, co było bardzo dobrym wynikiem 116 lat temu. Dzięki wymiennemu nadwoziu samochód mógł jeździć zarówno latem jak i zimą.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

P1 zapisał się również w historii wyścigów. W 1899 roku w Berlinie wystartował w zawodach samochodów elektrycznych na dystansie 40 km. Autem prowadzonym przez Ferdinanda Porsche jechała jeszcze trójka pasażerów. P1 dotarł na metę 18 minut przed drugim samochodem, a wielu uczestników w ogóle nie ukończyło wyścigu z powodu problemów technicznych.

Nieodrestaurowany samochód trafił do muzeum Porsche i stał się częścią wystawy pokazującej pierwsze dokonania słynnego inżyniera.

sj, moto.wp.pl

Gadżety motoryzacyjne na Allegro. Zobacz najpopularniejsze oferty!Gadżety motoryzacyjne na Allegro. Zobacz najpopularniejsze oferty!

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj