Młodzi gniewni
W ryzykownych sytuacjach niedoświadczony kierowca potrzebuje aż o 2 sekundy więcej czasu na reakcję, niż kierowca doświadczony*. Przyczyną znacznej części wypadków powodowanych przez młodych ludzi jest nie tylko brak umiejętności, ale także ich nieodpowiednie nastawienie.
Z badań przeprowadzonych dla Szkoły Jazdy Renault wynika, że młodzi kierowcy to grupa najwyżej oceniająca swoje umiejętności**!
_ Młodzi kierowcy są traktowani jako grupa wyższego ryzyka ze względu na swoje niewielkie doświadczenie. Mieli najmniej czasu i okazji na wyćwiczenie swoich reakcji i wykształcenie prawidłowych nawyków. Dla niektórych nowych kierowców już sam skręt w lewo na dużym, zatłoczonym krzyżowaniu jest skomplikowany, część z nich nigdy nie jeździła np. po deszczu po śliskiej nawierzchni i nie wie, jak wyprowadzić auto z poślizgu _ – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor szkoły jazdy.
Brak doświadczenia nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na bezpieczeństwo młodych kierujących. Z badań wynika, że znaczny odsetek wypadków drogowych młodych kierowców spowodowany jest ich niewłaściwym nastawieniem. Młodym ludziom zdarza się „szaleć” na drodze, chcą się pochwalić i wypróbować możliwości samochodu. Jeżdżą brawurowo, a nie zastanawiają się na co pozwalają warunki drogowe. Ponadto jak wykazały badania przeprowadzone dla Szkoły Jazdy Renault, młodzi ludzie w zdecydowanej większości (w ponad 80%) oceniają swoje umiejętności jako kierowców dobrze lub bardzo dobrze*.
_ W przypadku młodych kierowców bardzo istotną kwestią, oprócz doświadczenia, jest zachowanie zdrowego rozsądku _ – mówią instruktorzy – _ Nie mogą dać się ponieść emocjom ani przeceniać swoich umiejętności, bo to poważnie zwiększa ryzyko wypadku zwłaszcza, gdy na drodze przytrafi się coś nieoczekiwanego _.
Młodzi kierowcy powinni ograniczyć prędkość, zachować nieco większe odstępy od pozostałych pojazdów i obserwować nie tylko innych kierowców, ale także pieszych i pobocza drogi. Warto wybrać się na jazdy doszkalające i na bezpiecznym torze potrenować trudniejsze manewry, takie jak wyprowadzanie samochodu z poślizgu czy hamowanie z ominięciem przeszkody. _ Na takim szkoleniu kierowcy poznają też rzeczywisty poziom swoich umiejętności, a to z reguły uczy ich pokory _ – dodają eksperci.
- www.parliament.uk **badania przeprowadzone na zlecenie Szkoły Jazdy Renault na reprezentatywnej grupie 1659 kierowców