Trwa ładowanie...
15-07-2014 21:03

MIR: nowy program budowy dróg do końca roku

MIR: nowy program budowy dróg do końca rokuŹródło: AFP, fot: janek skarżyński
d3ju8of
d3ju8of

Budujemy dalej! Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce do końca roku opracować nowy program budowy dróg na nową perspektywę unijną.

Wiceszef departamentu dróg i autostrad w MIR Rafał Nowak zapowiedział, że nowy program budowy dróg ma zawierać jedną listę inwestycji, a także ewentualnie listę rezerwową potrzebną w sytuacji, gdy pojawią się dodatkowe oszczędności, które będzie można wydać na realizację większej niż planowano liczby projektów.

Wyjaśnił, że odcinki dróg, które już są budowane lub planowane, będą uzupełnione o kolejne. Podkreślił, że chodzi o "tworzenie pełnych ciągów przede wszystkim dróg ekspresowych i w niewielkim zakresie autostrad".

Nowak tłumaczył, że choć resort nie uczestniczy bezpośrednio w dialogu między GDDKiA a wykonawcami robót drogowych, to do niego zachęca. Taką rolę ma sprawować pełnomocnik ds. dialogu z branżą infrastrukturalną.

d3ju8of

- Jesteśmy w fazie znalezienia właściwej osoby, która mogłaby pełnić rolę często rozjemcy, ale też istotnie wpływać na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i lepiej rozumieć rynek - zaznaczył.

W nowej perspektywie unijnej na inwestycje drogowe ma trafić 15 mld euro. - Jesteśmy w trakcje negocjacji z Ministerstwem Finansów w sprawie dofinansowania krajowego. W optymistycznym wariancie będziemy w sumie dysponować na drogi krajowe kwotą 92 mld zł - zapowiedział wicedyrektor departamentu dróg i autostrad w MIR.

Nowak poinformował ponadto, że w ministerstwie trwają prace analityczne w sprawie pozabudżetowego finansowania niektórych odcinków dróg. Chodzi m.in. o budowę odcinka autostrady A1 od Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego oraz autostrady A18 od granicy z Niemcami do autostrady A4.

Barbara Dzieciuchowicz, szefowa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD), mówiła we wtorek, że branża ma wątpliwości co do podziału ryzyka między wykonawcą a zamawiającym, czyli GDDKiA. - Większość ryzyka związanego z realizacją kontraktu została przerzucona na barki wykonawcy, np. związane z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, które są decyzjami administracyjnymi. Wykonawca nie ma żadnych możliwości, by je przyspieszyć. To w wielu przypadkach opóźnia rozpoczęcie kontraktu, a później jego realizację - zaznaczyła.

d3ju8of

Kolejnym problemem - według szefowej OIGD - jest kwestia uzgadniania terminów. - Inwestora nie obowiązują restrykcyjne terminy na wydanie decyzji czy odbiór cząstkowych robót, a wykonawca jest cały czas ponaglany, jeśli chodzi o harmonogram prac - podkreśliła.

W marcu rząd zmienił plan budowy dróg na lata 2011-2015. Dodał do programu nowe inwestycje, w tym m.in. autostradę A1 Pyrzowice - Częstochowa z obwodnicą Częstochowy. Na liście znalazły się też drogi: S3 Legnica - Bolków, S5 Wrocław - Bydgoszcz, odcinek Białe Błota - Mielno, Wronczyn - Radomicko, S5 Nowe Marzy - Bydgoszcz, S7 Warszawa - Gdańsk, odcinek od końca południowej obwodnicy Gdańska do początku obwodnicy Elbląga, Napierki - Płońsk, S8 Radziejowice - Białystok, od końca obwodnicy Wyszkowa do Zambrowa, S19 Lublin - Rzeszów, odcinek koniec obwodnicy Lublina - Sokołów Małopolski Północ, S61 obwodnica Augustowa - granica państwa.

d3ju8of
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ju8of
Więcej tematów