Trwa ładowanie...

Ministerstwo z lepszą historią pojazdów. Poseł Liroy-Marzec wskazuje jak to zrobić

Poseł Piotr Liroy-Marzec walczył (z sukcesem) o przypisanie do samochodu jednej tablicy rejestracyjnej na cały okres jego użytkowania. Teraz zauważył kolejną lukę, której zlikwidowanie pomoże niezdecydowanym przy zakupie nowego pojazdu.

Ministerstwo z lepszą historią pojazdów. Poseł Liroy-Marzec wskazuje jak to zrobićŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2qa4xp
d2qa4xp

Dzięki stałemu uzupełnianiu bazy CEP, kierowcy mogą skorzystać całkowicie za darmo z narzędzia "historia pojazdu". Dzięki niej, po wpisaniu numeru VIN i daty pierwszej rejestracji, potencjalny kupiec ma możliwość sprawdzenia danych aktualnej polisy OC, poprzednich właścicieli czy nawet stanu licznika. Od dłuższego czasu podczas corocznego przeglądu diagnosta jest zobowiązany do sprawdzenia przebiegu i uaktualnienia go w bazie. Sprawa jest na tyle poważna, że ministerstwo planuje wprowadzić karę 5 lat więzienia za niedozwoloną korektę jego stanu!

Niestety, jak zauważa Liroy-Marzec w interpelacji do Ministerstwa Cyfryzacji, dalej łatwo można ukryć fakt wypadkowej przeszłości pojazdu. Jest jednak na to sposób – wystarczy połączyć ze sobą dwa systemy.

Dane o wypadkach i uszkodzeniach ma w swojej bazie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystkie – niezależnie czy pokryte z policy OC czy AC – są dokładnie opisane i przypisane do pojazdu. Połączenie danych z CEP i UFG dałoby jedno z najlepszych narzędzi do wyeliminowania z dróg (i komisów) aut o niepewnej przeszłości.

Pomysł posła zasługuje na pochwałę, lecz na razie do Ministerstwa Cyfryzacji spłynęło zapytanie nie o to "kiedy" lecz czy "w ogóle" jest ono możliwe do zrealizowania. Teraz pozostaje jedynie czekać na odpowiedź resortu.

d2qa4xp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qa4xp
Więcej tematów