Ministerstwo Rozwoju przedłużyło nabór w programie Interreg Czechy-Polska
Ministerstwo Rozwoju przedłużyło okres naboru wniosków w trzech konkursach programu Interreg Czechy-Polska 2014-2020. Beneficjenci mogą ubiegać się o ponad 226 mln euro, które można przeznaczyć m.in. na współpracę instytucji i społeczności.
"W związku z dużym zainteresowaniem programem, przesunęliśmy terminy składania wniosków w trzech konkursach" - podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Jak podano w komunikacie, konkursy dotyczą m.in. edukacji i podnoszenia kwalifikacji i w tym temacie nabór potrwa do 29 lutego 2016 r., a także współpracy instytucji i społeczności, a w tym konkursie wnioski można składać do 7 marca.
Do 10 maja 2016 r. przyjmowane będą wnioski na projekty służących rozwojowi potencjału przyrodniczego i kulturowego.
Jak zaznaczono, aplikacje mogą być składane wyłącznie dla projektów, których propozycje otrzymały pozytywną opinię Wspólnego Sekretariatu.
MR poinformowało, że w ramach programu Interreg Czechy-Polska 2014-2020 wybrano już do dofinansowania dwa przedsięwzięcia w zakresie infrastruktury drogowej.
Pierwszy z nich to projekt "Od zamku Frydlant do zamku Czocha" dofinansowany kwotą 16,8 mln euro, realizowany przez kraj liberecki i województwo dolnośląskie. Ma on ułatwić dojazd m.in. do zamku i pałacu Frydlant, centrum uzdrowiskowego miejscowości Lazne Libverda, zamku Czocha, uzdrowiskowej miejscowość Świeradów Zdrój, zamku Świecie i zamku Gryf w Proszówce.
Druga inwestycja drogowa to projekt "Zwiększenie transgranicznej dostępności Pisecna-Nysa" na kwotę dofinansowania 3,1 mln euro, realizowany przez kraj ołomuniecki i powiat nyski. Ta inwestycja poprawi jakość najkrótszego połączenia drogowego pomiędzy Nysą i czeskim uzdrowiskiem Jesenik.
"Nowe drogi nie tylko zwiększą bezpieczeństwo podróżujących i skrócą czas przejazdu, ale i ułatwią dotarcie do licznych atrakcji turystycznych. Inwestycje w infrastrukturę drogową umożliwią dalszy rozwój usług, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę regionu" - podkreślił wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak.
Program Interreg Europa Środkowa został zatwierdzony przez Komisję Europejską w grudniu 2014 r. jako pierwszy z programów transnarodowych perspektywy 2014-2020. Interreg Europa Środkowa to program realizowany w ramach polityki spójności Unii Europejskiej, zarządzany przez Miasto Wiedeń. Tematyka programu obejmuje innowacje i zwiększenie konkurencyjności, strategie niskoemisyjne, zasoby naturalne i kulturowe oraz powiązania transportowe. PAP)