Trwa ładowanie...
d2xzpvz
d2xzpvz
Wiadomości

Minister energetyki Rosji ostrzega UE przed ryzykiem dotyczącym dostaw gazu (opis2)

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xzpvz

dochodzi wypowiedź rzeczniczki KE ds. energii

29.08. Moskwa, Bruksela (PAP/ITAR-TASS,AFP,Media) - Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak przestrzegł w piątek przed ryzykiem związanym z dostawami gazu dla państw UE przez Ukrainę. Na konferencji prasowej z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem nazwał krytyczną sytuację przed sezonem grzewczym.

Zdaniem Nowaka istnieje ryzyko, że gaz dostarczany przez Gazprom do Unii, może być "nielegalnie pobierany przez Ukrainę na jej własne potrzeby".

d2xzpvz

Rosja w połowie czerwca przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za surowiec cen zawyżonych po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Według ministra Nowaka Ukraina winna jest za gaz 5,3 mld dolarów.

Spór gazowy między Rosją a Ukrainą rodzi groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak miało to już miejsce w poprzednich "wojnach gazowych" w roku 2006 i 2009.

Przed kilkoma dniami ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, iż władze w Kijowie wiedzą "o planach Rosji dotyczących całkowitego wstrzymania tranzytu gazu (przez Ukrainę) nawet do krajów Unii Europejskiej". Minister Nowak nazwał te twierdzenia bezpodstawnymi.

Nowak określił piątkowe rozmowy z Oettingerem jako konstruktywne. Podkreślił, że omawiano też warianty spłacenia przez Ukrainę zadłużenia gazowego wobec Rosji.

d2xzpvz

Cytowany przez rosyjskie media komisarz UE ds. energii Oettinger powiedział, że Rosja i Unia Europejska osiągnęły postęp w rozmowach na temat gazu, lecz ostatecznego wyniku jeszcze nie ma.

Rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli, że Oettinger zapowiedział, że UE zaproponuje nowy plan spłaty zadłużenia Ukrainy wobec Gazpromu.

Ma on zostać ustalony w najbliższych tygodniach. Chodzi o uregulowanie opłat za dostawy gazu w listopadzie i grudniu 2013 roku, których cena nie jest kwestionowana, a także - częściowo - za kwiecień, maj i czerwiec br. Ich szacunkowa wysokość to 2 mld dolarów.

Minister Nowak utrzymuje, że gdy ta część zadłużenia zostanie uregulowana, będzie mogła być rozważona "restrukturyzacja" reszty należności i zostaną wznowione dostawy gazu dla Ukrainy.

d2xzpvz

Rzeczniczka KE ds. energii podkreślała, że unijny plan będzie częścią przejściowego rozwiązania, w skład którego poza kwestią spłaty zadłużenia i cen za gaz wejdzie również potwierdzenie przestrzegania przez Ukrainę zobowiązań tranzytowych.

W sporze gazowym zarówno Rosja, jak i Ukraina odwołały się do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Na razie utrzymany jest tranzyt gazu z Rosji przez terytorium Ukrainy do państw UE. (PAP)

mmp/ stk/ ap/

d2xzpvz

Podziel się opinią

Share

d2xzpvz

d2xzpvz