Min. Adamczyk: należy bardziej pomagać bliskim ofiar wypadków
Należy bardziej pomagać bliskim ofiar wypadków drogowych - uważa minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Poinformował, że powstał katalog instytucji państwowych, organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą poszkodowanym w wypadkach i ich bliskim.
Jak podkreślił minister, dotychczas nie było ogólnodostępnego katalogu, a "każda z osób szukała wsparcia odpowiedniej organizacji na własną rękę". W trakcie obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie pod Tarnowem (Małopolska) - Adamczyk powiedział, że jeszcze w niedzielę lista ma zostać zamieszczona na stronie internetowej sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. "Nie możemy nie pamiętać o bliskich, rodzinach ofiar wypadków drogowych. Pomoc tym osobom jest niezbędna. Przywołam słowo pani, która straciła jedynego syna, i zabrała dziś głos podczas mszy św. Wraz z mężem zostali sami, a świat im się zawalił" - powiedział Adamczyk.
Jak dodał sekretarz Rady Konrad Romin, na liście znajduje się 75 podmiotów, które mogą pomóc ofiarom wypadków drogowych i ich bliskim w zakresie m.in. prawnym czy psychologicznym.
Minister wziął udział w mszy św. w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin; zapalił znicz przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych "Przejście" oraz zasadził Drzewo Pamięci. Sanktuarium w Zabawie upamiętnia bł. Karolinę Kózkównę, która w wieku 16 lat została w 1914 r. zamordowana przez carskiego żołnierza. Jest ona patronką ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych oraz działań na rzecz pomocy ofiarom przemocy i wypadków komunikacyjnych. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych od 2005 r. Wcześniej, od 1993 r. znana była inicjatywa angielskiej organizacji Road Peace pod nazwą Europejski Dzień Pamięci.