Mieszkając poza miastem tracisz rocznie nawet 600 zł
Mieszkanie poza miastem ma wiele plusów, jednak wiąże się z dojazdami do pracy. Wyjeżdżając z miasta trzeba też wziąć pod uwagę dodatkowe, niemal ukryte koszty. Ile one wynoszą?
Sprawdziliśmy, jak takie dojeżdżanie może wyglądać w codziennej praktyce. W badaniu przykładowym miastem stał się Kraków i jego satelity. Obliczono czasy dojazdu dla 6 tras prowadzących z mniejszych miejscowości do stolicy Małopolski. Najdłużej, bo 38 minut, trwa podróż z Niepołomic, zaś najkrócej dojazd z Kryspinowa - 19 minut. Daje to średnio 26 minut poświęconych na dojazd w jedną stronę.
Warto zaznaczyć, że mowa tutaj tylko o dojeździe do granicy miasta - podróż do pracy, uwzględniając korki w centrum, będzie zapewne dłuższa. Jeżeli dojazd w jedną stronę zajmuje 26 minut to dziennie daje to dodatkowe 52 minuty spędzone za kółkiem. Biorąc pod uwagę dni robocze w całym roku, okazuje się, że dojazd do Krakowa kosztuje podmiejskich kierowców o 60 godzin więcej niż mieszkających na miejscu. Reasumując: dojazd do Krakowa oznacza dodatkowe 9 dni spędzone za kółkiem. Nie wspominając nawet o kosztach paliwa.
Co byłoby, gdyby 60 godzin poświęconych na dojazd do miasta przeznaczyć na pracę? Załóżmy, że mamy do czynienia z osobą zarabiającą pensję minimalną, która w tym roku wynosi 1600 złotych brutto. Miesiąc składa się z ok. 160 roboczogodzin Wychodzi zatem, że osoba zarabiająca pensję minimalną zarabia brutto 10 złotych na godzinę. Zatem dodatkowe 60 godzin poświęcone w skali roku na dotarcie do miasta można by teoretycznie spożytkować na pracę i zarobić sobie dodatkowe 600 złotych. To oczywiście tylko symulacja i działania czysto matematyczne, jednak, podejmując decyzję o zmianie miejsca zamieszkania czy wyborze środka transportu powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie potencjalne konsekwencje.
Na pokonanie 26-km dystansu z Niepołomic kierowca potrzebuje 38 minut (średnia prędkość 43 km/h), 13 km z Wieliczki - 22 minuty (33 km/h), 15 km z Mogilan - 22 minuty (38 km/h), 13 km z Kryspinowa - 19 minut (43 km/h), 16 km z Balic - 24 minuty (40 km/h) zaś 19 km z Łuczyc - 32 minuty (38 km/h).
Źródło: korkowo.pl
ll/moto.wp.pl