Trwa ładowanie...
4 grudnia 2013, 17:13

Miejsca parkingowe na wagę złota, czyli motoryzacja w Tokio

Miejsca parkingowe na wagę złota, czyli motoryzacja w TokioŹródło: PAP/EPA/Kimimasa Mayama
d3dlzzx
d3dlzzx

Japońska stolica i otaczająca ją aglomeracja mają ponad 35 mln mieszkańców. Takie zagęszczenie ludności oznacza, że przed tokijczykami stawiane są nietypowe wyzwania. Muszą zdobyć miejsce parkingowe, a oszczędności przynoszą małe, pudełkowate kei cary. Jak wygląda motoryzacja w tym nietypowym mieście?

W Polsce największym problemem stającym przed kupującym samochód jest znalezienie odpowiednich funduszy. W Japonii samochody rodzimej produkcji są dużo tańsze, co w połączeniu z wysokimi zarobkami oznacza, że prawie każdego stać na nowe auto. Mimo to w Tokio wiele osób nie ma własnych czterech kółek, a często nawet prawa jazdy. Jednym z powodów są korki i ogromne odległości, jakie muszą pokonywać tokijczycy w codziennej drodze do pracy. W takiej sytuacji lepiej sprawdzają się pociągi. Jest jednak jeszcze jeden problem, aby móc kupić samochód trzeba wcześniej udowodnić, że mamy gdzie go zaparkować – wymagany jest dowód posiadania lub wynajmowania miejsca parkingowego. Wystarczy spojrzeć na ciasne uliczki japońskiej stolicy, aby zrozumieć na czym polega problem.

Z tego powodu Japończycy są mistrzami w tworzeniu parkingów i garaży. Zwykłe miejsca „pod chmurką” to często piętrowe urządzenia potrafiące magazynować wiele pojazdów. Popularne są również podziemne garaże, które same zabierają i ustawiają samochody – wystarczy wjechać do windy i wysiąść z auta, a komputer sam zajmą się resztą.

(fot. PAP/EPA/Kimimasa Mayama)
Źródło: (fot. PAP/EPA/Kimimasa Mayama)

Kolejnym sposobem japońskiej walki z brakiem miejsca są samochody klasy kei car. To małe auta napędzane silnikami o pojemności do 660 cm3 i mocy do 64 KM. Ich długość nie może przekraczać 3,4 m, a z tego powodu często przypominają prostokątne pudełka na kołach. Właściciele takich samochodów nie tylko mogą wygodniej poruszać się po ciasnych ulicach, ale płacą też mniejszy podatek podczas zakupu, mniej wydają na ubezpieczenie i podatek opłacany przy przeglądzie.

sj, moto.wp.pl

d3dlzzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dlzzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj