Trwa ładowanie...
d4dp1xv

Mercedes nazistowskiego zbrodniarza do kupienia na aukcji

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mercedes nazistowskiego zbrodniarza do kupienia na aukcji
(Materiały prasowe)
d4dp1xv

Niektóre samochody, które trafiają na rynek aukcyjny, są fascynujące z motoryzacyjnego punktu widzenia. Ale jednocześnie przerażające, gdy bliżej przyjrzeć się ich historii. Takie właśnie auto zostanie wkrótce zlicytowane. Należało do jednego z najbardziej zajadłych nazistów, nazywanego Archaniołem Zła.

Mercedes-benz 320 cabriolet B z 1938 roku woził Reinharda Heydricha. Ulubieniec Hitlera, nazywany katem Pragi, uważany jest za jednego z architektów Holocaustu. Przewodniczył konferencji w Wansee, podczas której ustalono szczegóły „Ostatecznego rozwiązania europejskiej kwestii żydowskiej”.

W latach 1941-42 Heydrich był również niemieckim protektorem Czech i Moraw. Wsławił się bezlitosnym likwidowaniem ruchu oporu, okrucieństwem i rozpętaniem terroru w stosunku do ludności cywilnej, którą wykorzystywał do niewolniczej pracy na rzecz III Rzeszy.

d4dp1xv

Właśnie dlatego zapadła decyzja o zlikwidowaniu go. Zamachu dokonano 27 maja 1942 roku o godzinie 10:29 przy ulicy Malé Holešovice na przedmieściach Pragi. Wykonawcami wyroku byli Jozef Gabčík i Jan Kubiš. Zbrodniarz jechał swoim mercedesem W124, kiedy Gabčík wyjął broń. Jego sten zaciął się, a wówczas Kubiš rzucił jedną z dwóch bomb, które raniły Heydricha.

(fot. Materiały prasowe)

Zamach nie udał się tak, jak go zaplanowano, ale Heydrich został ranny na tyle dotkliwie, że zmarł po tygodniu. Usunięto mu śledzionę, nie udało się natomiast zapobiec infekcji. W wyniku represji po śmierci oficera zrównano z ziemią i wymordowano mieszkańców czeskiej wsi Lidice, w której mieli rzekomo ukrywać się zamachowcy.

Sam samochód został wprawdzie zniszczony, ale po wielu latach pieczołowicie odrestaurowany. Znaleziono go dopiero w 1980 roku. Tabliczka znamionowa nie pozostawia wątpliwości, że to oryginał. Auto zostanie zlicytowane podczas Campen Auktioner w Danii, 26 czerwca 2016 roku. Można spodziewać się dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród kolekcjonerów pamiątek z II wojny światowej.

(fot. Materiały prasowe)

Marcin Klimkowski

d4dp1xv

Podziel się opinią

Share

d4dp1xv

d4dp1xv