Trwa ładowanie...
30 sierpnia 2016, 12:36

Masz takie auto? Unikaj ludzi z laptopami, bo mogą ci je ukraść

Masz takie auto? Unikaj ludzi z laptopami, bo mogą ci je ukraśćŹródło: Materiały prasowe
d3nbl32
d3nbl32

Wraz z rozwojem procesu cyfryzacji kolejnych podzespołów w samochodach rośnie ryzyko ich kradzieży. Dziś złodzieje nie muszą wybijać szyb, niszczyć deski rozdzielczej czy demolować mieszkania właściciela, żeby zdobyć kluczyki do auta. Wystarczy komputer i internet.

Przypadki hakerskich włamań do systemów sterujących pojazdami w ostatnim czasie znacząco się nasiliły. Wyjątkowo słabo zabezpieczone są produkty koncernów FCA, czyli m.in. alfy romeo, fiaty i jeepy. W Houston (Texas, USA) policja na gorącym uczynku złapała dwóch mężczyzn, którzy włamali się do jeepa. Ludziom tym policjanci przypisują kradzież 30 takich samochodów. Proceder miał trwać od początku 2016 roku.

Złodzieje za pomocą laptopa łączyli się z oprogramowaniem auta i z łatwością byli w stanie obejść fabryczne zabezpieczenia, a następnie zaprogramować auto tak, żeby można było uruchomić je uniwersalnym kluczykiem.

Według amerykańskich mediów, obecnie analizowanych jest ponad 100 zgłoszeń kradzieży aut wyprodukowanych przez koncern FCA, co do których istnieje podejrzenie, że zawiniło zbyt słabo zabezpieczone oprogramowanie.

Przedstawiciele koncernu w oficjalnych oświadczeniach twierdzą, że sprawę bezpieczeństwa i ochrony swoich klientów traktują bardzo poważnie i zadbają o zredukowanie ryzyka ułatwionego dostępu do oprogramowania samochodów. Oprócz tego zapewniają o pełnej współpracy z policją w trakcie trwania śledztwa przeciwko zatrzymanym złodziejom.

d3nbl32

Póki co również w Polsce właściciele nowych jeepów i fiatów nie mogą spać spokojnie. Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, a zabezpieczenia poprawione, warto korzystać z tradycyjnych metod zabezpieczenia auta przed kradzieżą, czyli np. mechanicznej blokady skrzyni biegów lub pozostawiać samochód na strzeżonych parkingach.

Jakub Tujaka/WP Moto

d3nbl32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nbl32
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj